Danimarka'daki Türk çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıkdüzeylerinin Türkiye deneyimleriyle karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of job satisfaction and organizational commitment levels of Turkish employees in Denmark with their previous experience in Türkiye
  1. Tez No: 1004819
  2. Yazar: BEGÜM ERGEN GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN CANİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Danimarka'da çalışan Türk profesyonellerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerini inceleyerek, mevcut iş deneyimlerini Türkiye'deki önceki iş deneyimleriyle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak Minnesota İş Tatmin Ölçeği ile Meyer ve Allen'ın Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Anketler, Danimarka'da en az 6 aydır aktif olarak çalışan Türk çalışanlara uygulanmıştır. Çalışmada, iş tatmini ölçeği hem Türkiye hem de Danimarka deneyimlerini değerlendirmek üzere kullanılmış; örgütsel bağlılık ölçeği ise yalnızca katılımcıların Danimarka'daki mevcut çalışma deneyimlerini ölçmek amacıyla uygulanmıştır. Bu kapsamda, katılımcıların iki ülkedeki iş tatmini düzeylerindeki değişim ortaya konmuş ve Danimarka bağlamında duygusal, devam ve normatif bağlılık boyutları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın genel amacı, Türk profesyonellerin iki ülke arasındaki çalışma deneyimi farklılıklarını ortaya koymak ve bu bulgular doğrultusunda yönetim ve organizasyon politikalarının geliştirilmesine yönelik teorik bir çerçeve sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the job satisfaction and organizational commitment levels of Turkish professionals working in Denmark and to compare their current work experiences with their previous experiences in Türkiye. A quantitative research design was employed, and data were collected using the Minnesota Satisfaction Questionnaire and Meyer and Allen's Three-Component Organizational Commitment Scale. The survey was administered to Turkish employees who had been actively working in Denmark for at least six months. In the study, the job satisfaction scale was applied to evaluate both Türkiye and Denmark work experiences, while the organizational commitment scale was used solely to measure participants' current experiences in Denmark. In this way, changes in job satisfaction levels across the two countries were identified, and emotional, continuance, and normative commitment dimensions were examined in detail within the Danish context. The overall purpose of the study is to contribute to the understanding of the differences in work experiences between the two countries and to provide a theoretical framework for improving managerial and organizational policies in the light of these findings.