Çokuluslu şirketlerin karşılaştığı risklere İncoterms'in etkisi: Türkiye örneği
The impact of Incoterms on risks faced by multinational companies: The case of Türki̇ye
- Tez No: 1004845
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin hız kazanmasıyla birlikte uluslararası ticaret hacmi artmış, buna paralel olarak tedarik zincirleri daha karmaşık ve kırılgan bir yapıya bürünmüştür. Bu süreçte işletmeler, lojistik faaliyetlerde ortaya çıkan riskleri yönetme ve maliyetleri optimize etme konusunda stratejik kararlar almak zorunda kalmaktadır. Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından yayımlanan Incoterms (Uluslararası Ticaret Terimleri), sınır ötesi ticarette tarafların sorumluluklarını, maliyet paylaşımını ve risk transfer noktalarını belirleyen uluslararası kabul görmüş kurallar bütünüdür. Bu tez çalışması, Incoterms 2010 ve Incoterms 2020 kurallarının uluslararası ticarette risk yönetimine olan etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, İncoterms'in tarihsel gelişimi ve güncellenme gerekçeleri incelenmiş; multimodal ve denizyolu taşımacılığına ilişkin teslim şekilleri, dış pazar, ulaştırma ve finansal riskler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın ampirik bölümünde, Türkiye'nin 2013–2024 yılları arasındaki denizyolu ithalat ve ihracat verileri analiz edilmiş ve uluslararası ticaret alanında faaliyet gösteren paydaşlara yönelik anket sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Incoterms kurallarının ticari işlemlerde belirsizlikleri azalttığını, taraflar arasındaki risk dağılımını netleştirdiğini ve maliyet yönetimine katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, Incoterms'in doğru şekilde anlaşılması ve stratejik olarak uygulanması, uluslararası pazarlarda rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmeler için önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization, the volume of international trade has increased, and accordingly, supply chains have become more complex and fragile. In this process, companies are required to make strategic decisions to manage risks arising from logistics activities and to optimize costs. Incoterms, published by the International Chamber of Commerce (ICC), are among the international standards that define the responsibilities of parties, cost allocation, and points of risk transfer in cross-border trade. The aim of this thesis is to analyze the effects of Incoterms 2010 and Incoterms 2020 rules on risk management in international trade. Within the scope of the study, the historical development of Incoterms and the reasons for their revisions are examined, and delivery terms related to multimodal and maritime transportation are evaluated in terms of foreign market, transportation, and financial risks. In the empirical part of the research, Turkey's maritime import and export data covering the period between 2013 and 2024 are analyzed, and the results of a survey conducted with stakeholders operating in the field of international trade are evaluated. The results of the analysis reveal that Incoterms rules reduce uncertainties in commercial transactions, clarify the distribution of risks between parties, and contribute to effective cost management. In this context, a proper understanding and application of Incoterms constitute an important tool for companies seeking to gain a competitive advantage in international markets.