Leyla el-Osmân ve“El-Hubbu Lehu Suvar”adlı öykü koleksiyonu
Layla al-Uthman and analysis of her story collection 'Al-Hubb Lahu Suwar' in terms of content and structure
- Tez No: 1004867
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Arap edebiyatında öykü türünün ortaya çıkışı ve gelişimi genel hatlarıyla tanıtıldıktan sonra Kuveyt edebiyatının öncü isimlerinden Leylā elʻOẟmān'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserlerine dair bilgilere yer verilmiş ve yazarın“elḤubb lehu ṣuvar”adlı öykü koleksiyonunun muhteva ve yapı bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda genelde Arap dünyasında, özelde ise Kuveyt edebiyatında modern öykü türünün nasıl geliştiği ele alınmış, Leylā el-ʻOẟmān'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserlerine dair bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca yazarın“el-Ḥubb lehu ṣuvar”adlı öykü koleksiyonundaki on dört öykü incelenerek tema, konu ve ana fikirlerin ne olduğu, anlatıcı, bakış açısı, şahıs kadrosu, zaman ve mekân gibi yapı unsurlarının nasıl ele alındığı, anlatım tekniklerinin neler olduğu gibi sorulara cevap aranmıştır. Bu çalışma, modern Arap edebiyatının önemli temsilcilerinden Leylā elʻOẟmān'ın“el-Ḥubb lehu ṣuvar”adlı koleksiyonuna dair ülkemizde yapılmış bağımsız bir çalışmaya rastlanmamasından ötürü oluşan akademik boşluğu doldurması ve Kuveyt edebiyatında öykü türünü çalışacak olanlara kapı aralaması bakımından önem arz etmektedir. Bu araştırmada nitel bir çalışma yürütülüp veriler, belgesel tarama yöntemiyle toplamış ve analiz edilmiştir. Tüm verilerin incelenmesinin ardından öykülerin edebi estetiğe sahip bir bütünlük arz etmesinin yanında Kuveyt'in toplumsal yapısına ve kadınların maruz kaldığı problemlerin neler olduğuna dair bilgiler verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after introducing the emergence and development of the story genre in Arabic literature in general terms, information about the life, literary personality and works of Layla al-Uthman, one of the leading names of Kuwaiti literature, is given and the content and structure of the author's story collection called“al-Hubb Lahu Suwar”are presented. It is intended to be examined in terms of content and structure. For this purpose, how the modern story genre developed in the Arab world in general and in Kuwaiti literature in particular was discussed, and information about Layla al-Uthman's life, literary personality and works was given. In addition, by examining fourteen stories in the author's story collection called“ al-Hubb Lahu Suwar”, questions such as what the theme, subject and main ideas are, how the structural elements such as narrator, point of view, cast of characters, time and space are handled, and what the narrative techniques are are answered. was searched. This study is important in that it fills the academic gap created by the lack of an independent study in our country on the collection of Layla al-Uthman, one of the important representatives of modern Arabic literature, titled“al-Hubb Lahu Suwar”and opens the door for those who will study the story genre in Kuwaiti literature. In this research, a qualitative study was conducted and the data was collected and analyzed by documentary scanning method. After examining all the data, it was concluded that the stories not only present a literary aesthetic integrity, but also provide information about the social structure of Kuwait and the problems faced by women.