Hamilelerde pilates egzersizlerinin kan lipit profili, tiroid hormonu ve mineral yoğunluğu üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation into the effects of pilates exercises on blood lipid profile, thyroid hormone levels, and bone mineral density in pregnant women
  1. Tez No: 1004888
  2. Yazar: SENA TUĞRUL ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Hamilelik döneminde yapılan egzersizlerin fizyolojik sistemler üzerindeki etkisi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışma, bireylerde uygulanan pilates egzersizlerinin kan lipit profili, tiroid hormon düzeyleri ve kemik mineral yoğunluğu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, hamileliğin ikinci trimesterinde bulunan sağlıklı kadınlar ile yürütülmüş olup, katılımcılar rastgele şekilde deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubundaki bireyler, uzman eşliğinde sekiz hafta süresince haftada üç gün pilates egzersiz programına katılmıştır. Kontrol grubundaki bireyler ise herhangi bir egzersiz programına dahil edilmemiştir. Müdahale öncesi ve sonrası alınan biyokimyasal ölçümler değerlendirilerek total kolesterol, HDL, LDL, trigliserit düzeyleri ile birlikte T3, T4, TSH hormon düzeyleri ve kemik mineral yoğunluğu analiz edilmiştir. Bulgular, Pilates egzersizlerinin HDL düzeylerinde artış, LDL ve trigliserit düzeylerinde azalma sağladığını; tiroid hormonlarında düzenleyici bir rol oynadığını ve kemik mineral yoğunluğunun korunmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, hamilelik sürecinde uygulanan düzenli ve kontrollü egzersizlerin sadece fiziksel değil, aynı zamanda hormonal ve metabolik sağlık açısından da olumlu etkiler sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Regular physical activity during pregnancy has increasingly gained attention due to its potential benefits on various physiological systems. This study aims to investigate the effects of Pilates exercises on blood lipid profile, thyroid hormone levels, and bone mineral density in pregnant women. The research was conducted with healthy individuals in their second trimester of pregnancy, who were randomly assigned to experimental and control groups. The experimental group participated in a supervised Pilates exercise program three times a week for eight weeks, while the control group did not engage in any structured exercise regimen. Biochemical measurements were obtained before and after the intervention, including total cholesterol, HDL, LDL, and triglyceride levels, as well as T3, T4, and TSH hormone levels, along with bone mineral density values. The findings indicated that Pilates exercises led to an increase in HDL levels and a decrease in LDL and triglyceride levels. Additionally, a regulatory effect on thyroid hormone levels and a protective effect on bone mineral density were observed. These results suggest that regular and controlled Pilates exercises during pregnancy contribute positively not only to physical comfort but also to hormonal and metabolic health, offering a holistic approach to maternal well-being throughout the gestational period.