Avrupa Birliği yönetime katılma normlarının Türk bankacılık sektörüne olası etkileri (uygulamalı bir araştırma)
Probable impacts of employee participation in management on the Turkish banking sector as an European Union norm (an applied survey)
- Tez No: 100492
- Danışmanlar: PROF.DR. BERRAK KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
OZ / ABSTRACT n Avrupa Birliği'nin endüstri ilişkilerindeki çalışma normlarından biri olan“çalışanların yönetime katılması”hususu; Avrupa Birliği Konseyi tarafından Katılma Ortaklığı Belgesi onaylanan Türkiye'nin Birlik mevzuatına uyum sağlama çalışmaları sırasında tartışılan bir konu olacaktır. Bu tezde; Türkiye'deki reel sektörün yanı sıra bankacılık sektörünün de yakın bir gelecekte gündemine gelmesi muhtemel“yönetime katılma”nın anlamı, biçimleri, yöntemleri, düzeyleri, çeşitli ülke örnekleri ve Avrupa Birliği mevzuatındaki mevcut durumuna yer verilmiş, ayrıca çalışanların bakış açısının incelenmesi ve bu konudaki düşünceler ile önerilerin ortaya konulabilmesi için yapılan bir alan araştırmasıyla konu Melenmeye çalışılmıştır. Söz konusu alan araştırmasında tarama modeli uygulanmış ve 8 ilde, 38'i özel 4'ü kamu bankası olmak üzere 42 bankada çalışan 204 kişiye; 8'i kişisel 1 8'i bankacılıkla ilgili toplam 26 adet sorudan oluşan bir anket yöneltilmiştir. Banka çalışanlarının yönetime katılma ve kardan pay alma isteklerinin incelenmesinin yanı sıra, bu istekliliğin kişisel bilgiler ile anlamlı bir ilişkisi olup olmadığı hususları da SPSS programı kullanılarak aranmıştır. Bu araştırmanın savunduğu tez ise;“yönetime katılma”mn,“kardan pay alma”ile desteklenmesi durumunda daha başarılı olabileceği ve özellikle stratejik bir sektör olan bankacılığın, endüstri ilişkilerindeki çalışma normlarından biri olan“çalışanların yönetime katılması”uygulamasını, bir şirket politikası olan“çalışanların kardan pay alması”uygulaması ile beraber gündeme alması halinde daha etkili bir sonuç alacağıdır. Bu tezin iddiasında; alan araştırması sonuçlarının, %81 oranında yönetime katılma isteği ve %100 oranında kardan pay alma isteğini ortaya koyduğu hususu da dikkate alınmıştır. I n Various directives have been developed by the European Union (EU) on the topic of“employee participation in the management decision-making process”, a dimension which will certainly impact the industrial relations system of Turkey whose candidate member status for joining the EU was confirmed in Helsinki. Thus, in harmonising Turkey's employee relations with those of the EU, the question of participation will be on the agenda of policy-makers. This thesis discusses the probable effects of participation which is likely to be introduced into the banking sector as well as the real sectors of the Turkish economy. Following a discussion of concepts and procedures on participation in different countries, the findings of an attitudinal survey conducted by administering a questionnaire on bank employees have been analysed in the thesis. The survey includes 38 private and 4 public banks, thus a total of 42 banks in 8 cities. On the whole, 204 employees have been surveyed by the questionnaire method including 8 questions on personal data and 18 questions on issues related to bank management. Using the SPSS program, the study has aimed to shed light on the motivation of employees to“participate in the management”as well as the profits of the enterprise, accompanied by the correlations between the motives and personal data of the employees surveyed. The main hypothesis of this study centres on the theme that“employee participation in management”can yield more successful results if implemented in conjunction with the practise of the“employee participation in profits”, especially in the banking sector where profit-sharing seems to be a general corporate strategy. The findings of the field study have actually indicated that the willingness to participate in management seems to be substantiated at a 81 per cent ratio while the keen interest in profit-sharing has been approved at a 100 per cent ratio. iv
Özet (Çeviri)