Green synthesis of zinc oxide nanoparticles using prunus avium: characterization and adsorptive removal of methyl orange
Prunus avıum ile çinko oksit nanopartiküllerinin yeşil sentezi: metil oranjın adsorpsiyonu ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 1004931
  2. Yazar: GHAZAL MOHAMAD KHEIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ERKOÇ, DOÇ. DR. SEVGİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, çinko nitrat hekzahidrat ve Prunus avium ekstraktı kullanılarak 70 °C'de 2 saat boyunca yeşil sentez yöntemi ile yenilikçi çinko oksit (ZnO) nanopartikülleri üretilmiştir. Sentezlenen ZnO nanopartiküllerinin yapısal ve morfolojik karakterizasyon işlemi X-ışını kırınımı, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, düzgün morfolojiye sahip nanoparçacık oluşumlarını doğrulamış ve ortalama kristalit boyutu 3.42 nm olarak belirlenmiştir. Elde edilen bu ZnO nanopartikülleri sulu çözeltilerden metil oranj giderimi için kullanılmış ve adsorpsiyon performansı incelenmiştir. Bu kapsamda, Langmuir, Freundlich, Dubinin-Radushkevich (D-R) ve Temkin adsorpsiyon izoterm modelleri; sözde-birinci mertebe ve sözde-ikinci mertebe kinetik modelleri kullanılmıştır. Termodinamik parametreler (ΔG°, ΔH° ve ΔS°) hesaplanmıştır. Termodinamik analiz sonuçları, adsorpsiyon sürecinin kendiliğinden ve endotermik olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, adsorpsiyon sürecinin Langmuir izotermi ve sözde ikinci mertebeden kinetik model ile uyumlu olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, yeşil sentezlenen ZnO nanopartiküllerinin atık sudan metil oranjının giderilmesi için etkili, uygun maliyetli ve çevre dostu bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, innovative zinc oxide nanoparticles (ZnO NPs) were produced by a green synthesis method utilizing zinc nitrate hexahydrate and Prunus avium extract at 70 °C for 2 hours. We used X-ray diffraction, Fourier-transform infrared spectroscopy, and scanning electron microscopy to examine the morphology and structure of the ZnO NPs synthesized. The results confirmed the formation of crystalline, nanoscale particles with uniform morphology. The average crystallite size was determined to be 3.42 nm. The adsorption performance of the ZnO NPs for the removal of methyl orange (MO), a common anionic dye, from aqueous solutions was investigated. We analyzed the experimental results utilizing many adsorption isotherm models, including Langmuir, Freundlich, Dubinin–Radushkevich (D–R), and Temkin. We also used kinetic models such as pseudo-first-order, pseudo-second order, and intraparticle diffusion. Thermodynamic parameters (ΔG°, ΔH°, and ΔS°) were also calculated to figure out the adsorption process. Thermodynamic analyses indicated that the adsorption process was spontaneous and endothermic. The Langmuir isotherm and pseudo-second-order kinetic model exhibited optimal fitting, signifying monolayer chemisorption. The findings indicate that the green-synthesized ZnO nanoparticles are an effective, cost-efficient, and environmentally friendly method for the removal of methyl orange from wastewater.