Negatif politik reklamın etkileri üzerine İstanbul'un Kartal ilçesinde bir araştırma
An investigation of the effects of negative political advertising in İstanbul Kartal
  1. Tez No: 278453
  2. Yazar: ALİ SIRRI YEĞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, İşletme, Advertising, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Politik reklamcılık kavramı profesyonel olarak 1980'lerden itibaren Türkiye'de görülmeye başlanmıştır. Politik reklamcılığın bir alt türü olan negatif politik reklam da 1987 seçimlerinde görülmeye başlanmıştır.Kısaca negatif politik reklam, yayınladığı reklamlarla kendisine hedef seçtiği rakip partiyi ekonomik,politik,duygusal ve kişilik gibi farklı boyutlarda eleştiren bir alt politik reklam türüdür.Yıllarca bir çok akademisyen tarafından pozitif,negatif etkileri,ahlaki boyutları,seçmeni politikadan soğutup soğutmaması gibi konularda araştırılmışlardır.Bu tezde negatif politik reklam anlamı,ahlaki boyutu,çeşitleri,algılanışı, etkileri,kullanım ve strateji boyutları ile derinlemesine incelenmiştir.Değişik ülkelerde farklı etkileri olan negatif politik reklam Türkiye'deki etkileri anket yöntemi ile araştırılmıştır.Değişik yaş, meslek,cinsiyet,gelir,eğitim gruplarında farklı sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, political advertising has been used since 1980?s in a professional manner.As a sub-type of political advertising, negative political advertising has been used since 1987 elections.Shortly, negative political advertising is a criticism againist the compenent party through economical,political,emotional and personel dimensions.So far,negative political advertising?s positive and negative effects,etic dimension?s and cynicism has been investigating by many academician.In this thesis definition,type,perception,effects,usage,strategy and etic of negative political advertising was investigated thoroughly.Its effects was investigated through survey method in which its effects are different in different countries.Different consequences was found due to education,age,gender,income and job changes.