Durumsal problem çözme teorisi bağlamında sosyal medyada ruh sağlığı damgalaması
Mental health stigma in social media: a situational theory of problem solving approach
- Tez No: 1004991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER GEYSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması sosyal medyada ruh sağlığı damgalamasını bilişsel, motivasyonel ve davranışsal değişkenler üzerinden hedef kitlelerin aktif ve pasif iletişimsel eylemlerinin nasıl gerçekleştiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada sosyal medyada ruh sağlığı damgalamasına yönelik problem farkındalığı, ilginlik düzeyi, kısıt algısı, motivasyon düzeyi, referans kriteri ve aktif ve pasif iletişimsel eylemlerin seviyesi analiz edilmektedir. Çalışma Kim ve Grunig (2011)'in durumsal problem çözme teorisi çerçevesinde yapılandırılmış ve çevrimiçi anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İstanbul'da yaşayan 18-30 yaş aralığındaki bireylerden veri toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, sosyal medyada ruh sağlığı damgalaması sorunu çerçevesinde teoride yer alan bilişsel ve davranışsal değişkenler ile durumsal motivasyon değişkeni arasında pozitif bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, sosyal medyada ruh sağlığı damgalamasının teorinin modeliyle paralellik gösterdiğini, hedef kitlelerin bilişsel, motivasyonel ve davranışsal değişkenleri gerçekleştirmeye eğilimleri olduğunu göstermektedir. Çalışma kapsamında hedef kitle segmentasyonu gerçekleştirilerek araştırmaya dâhil edilen örneklemin hedef kitle türlerinin düzeyi de ölçülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how active and passive communicative actions of target audiences occur through cognitive, motivational, and behavioral variables within the context of mental health stigma on social media. The study analyzes levels of problem recognition, involvement, constraint recognition, situational motivation,referential criteria, and both active and passive communicative actions regarding mental health stigma on social media. The research is structured within the framework of Kim and Grunig's (2011) Situational Theory of Problem Solving (STOPS) and was conducted using an online survey method. Data were collected from individuals aged 18-30 living in Istanbul. The findings of the research reveal a positive relationship between the cognitive and behavioral variables in the theory and the situational motivation variable within the framework of mental health stigma on social media. These results indicate that mental health stigma on social media aligns with the model of the theory, showing that target audiences have a tendency to engage with these cognitive, motivational, and behavioral variables. Within the scope of the study, stakeholder segmentation was also performed, and the levels of target audience types included in the sample were measured.