İklim değişikliği iletişimi: İletişimsel eylem, aktivizm ve çevreci davranış üzerine bir çalışma
Climate change communication: A study on communicative action, activism, and pro-environmental behavior
- Tez No: 756054
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
İnsan kaynaklı faktörlerden dolayı meydana gelen iklim değişikliği, küresel toplumu tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Bireylerin iklim kriziyle ilgili bilgi sahibi olarak bu soruna neden olan faktörleri en aza indirgeyecek tutumları benimsemeleri ve davranışları sergilemeleri önem arz etmektedir. Bu çalışma, bireylerin iklim değişikliği ile ilgili farkındalık düzeylerini, tutumlarını ve çevreci davranışlarını ölçerek bu üç değişken arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olacak bütünleşik bir model önermektedir. Model, Kim ve Grunig (2011) tarafından geliştirilen Durumsal Problem Çözme Teorisi ile Fishbein ve Ajzen (1980) tarafından geliştirilen Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde geliştirilmiş ve yapısal eşitlik modellemesi yöntemi ile analiz edilmiştir. Yüz yüze anket yöntemiyle İstanbul'daki üniversitelerde öğrenim gören 251 kişiden toplanan veriler, söz konusu teorilerin Türkiye'de iklim değişikliği konusunda geçerli olduğunu göstermiştir. Tez kapsamında, Durumsal Problem Çözme Teorisi temelinde bir hedef kitle segmentasyonu yapılarak katılımcıların örtük, bilinçli ya da aktif / aktivist hedef kitle türlerinden hangisinde yer aldığı belirlenmiştir. Ayrıca, bu hedef kitlelerin sergiledikleri çevreci ve aktivist davranışlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change which is caused by anthropogenic factors is one of the most important problems that threaten the global society. It is important for individuals to have information about the climate crisis, to adopt pro-environmental attitudes, and behave in a way that will minimize the factors that cause the climate crisis. This study proposes an integrated model that will help bridge the gap between awareness levels, attitudes, and pro-environmental behaviors of individuals about climate change. The model is developed within the framework of Situational Theory of Problem Solving developed by Kim and Grunig (2011), and Theory of Planned Behavior Theory developed by Fishbein and Ajzen (1980) and analyzed by structural equation modeling method. The data collected from 251 people who are university students in Istanbul via face-to-face survey method showed that these theories are valid about climate change in Turkey. Moreover, this thesis suggested a public segmentation based on Situational Theory of Problem Solving to determine the public types which can be latent, aware or active / activist. In addition, pro-environmentalist and activist behaviors of these publics were analyzed.