Periodontal hastalık ile astım arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the possible relationship between periodontal disease and asthma
  1. Tez No: 1005019
  2. Yazar: DUYGU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda astım varlığında, periodontitisli ve periodontal sağlıklı bireylerde, salyada astım /periodontal hastalık patogenezinde rol alan sitokin (IL-6, TNF-α ve TGF-β) ve miRNA (miRNA-146a, miRNA-146b ve miRNA-155) düzeylerinin belirlenerek kıyaslanması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 70 astım tanılı ve 90 sistemik sağlıklı olmak üzere toplam 160 gönüllü katıldı. Evre 3-4 generalize periodontitis tanılı ve periodontal sağlıklı bireylerden yaş ve cinsiyet eşlemesi yapılarak astımlı-periodontal sağlıklı (AS) (n=22), astımlı-periodontitisli (AP) (n=22), sistemik sağlıklı-periodontal sağlıklı (SsS) (n=22) ve sistemik sağlıklı-periodontitisli (SsP) (n=22) olmak üzere çalışma grupları oluşturuldu. Bireylerin klinik periodontal parametreleri (Pİ, Gİ, SK%, SD, KAS, PİYA, PEYA) kaydedildi ve uyarılmamış total salya örnekleri toplandı. Salya örneklerinde miRNA düzeyleri (miRNA-155, miRNA-146a ve miRNA-146b) qPCR yöntemiyle, sitokin düzeyleri (IL-6, TNF-α ve TGF-β) ELISA yöntemiyle analiz edildi. Bulgular: Periodontal parametreler değerlendirildiğinde çalışma grupları içerisinde AP grubu en yüksek ortalamalara sahipti. Astımlı ve sistemik sağlıklı bireylerde periodontal parametreler ile IL-6 ve TNF-α arasında var olan önemli pozitif ilişkiler, TGF-β için sadece astımlı bireylerde belirlendi (p<0,05). Hem astımlı hem de sistemik sağlıklı bireylerde periodontitis varlığında ve periodontal sağlıklı bireylerde astım varlığında miRNA-155, miRNA-146a ve miRNA-146b düzeylerinde artış belirlendi. AP grubunda SsP grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde miRNA-155 değerlerinin daha yüksek, miRNA-146a ve miRNA-146b değerlerinin ise daha düşük olduğu bulundu (p<0,05). Sonuç: Çalışmamız bulguları özellikle astım-periodontitis birlikteliğinde artan inflamatuar yükün miRNA regülasyonunda farklılıklar oluşturabileceğine işaret etmektedir. Astım ve periodontitiste ortak patofizyolojik süreçler ve benzer inflamatuvar düzenleme mekanizmaları olası çift yönlü bir ilişkiyi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine and compare the levels of cytokines (IL-6, TNF-α, and TGF-β) and miRNAs (miRNA-146a, miRNA-146b, and miRNA-155) involved in the pathogenesis of asthma/periodontal disease in individuals with asthma, periodontitis, and periodontal health. Materials and methods: A total of 160 volunteers participated in the study, 70 with asthma and 90 with systemic health. Study groups were formed from individuals with stage 3-4 generalized periodontitis and periodontal health, matched for age and gender, as asthmatic-periodontal health (AS) (n=22), asthmatic-periodontitis (AP) (n=22), systemic health-periodontal health (SsS) (n=22), and systemic health-periodontitis (SsP) (n=22). Clinical periodontal parameters (PI, GI, SK%, SD, KAS, PIYA, PEYA) of individuals were recorded, and unstimulated total saliva samples were collected. miRNA levels (miRNA-155, miRNA-146a, and miRNA-146b) in saliva samples were analyzed using qPCR, and cytokine levels (IL-6, TNF-α, and TGF-β) were analyzed using ELISA. Results: When periodontal parameters were evaluated, the AP group had the highest averages among the study groups. Significant positive correlations were found between periodontal parameters and IL-6 and TNF-α in both asthmatic and systemically healthy individuals, while TGF-β was only found in asthmatic individuals (p<0,05). Increased levels of miRNA-155, miRNA-146a, and miRNA-146b were determined in the presence of periodontitis in both asthmatic and systemically healthy individuals, and in the presence of asthma in periodontally healthy individuals. In the AP group, statistically significant higher miRNA-155 values and lower miRNA-146a and miRNA-146b values were found compared to the SsP group (p<0,05). Conclusion: The findings of our study indicate that the increased inflammatory load, especially in the co-occurrence of asthma and periodontitis, may create differences in miRNA regulation. Common pathophysiological processes and similar inflammatory regulatory mechanisms in asthma and periodontitis support a possible bidirectional relationship.