Okul yöneticilerinin sanal kaytarma düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cyberloafing levels and organizational commitment of school administrators
  1. Tez No: 1005040
  2. Yazar: GÜLER EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. BEYZA HİMMETOĞLU DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Okul yöneticilerinin sanal kaytarma düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki olup olmadığını, varsa bu ilişkinin yönünü ve düzeyini belirlemek bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bunun yanında, okul yöneticilerinin sanal kaytarma ve örgütsel bağlılık düzeyleri ile çeşitli demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, me-deni durum, mesleki kıdem, eğitim düzeyi ve günlük cihaz kullanım süresi) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığı da araştırmada incelenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma evrenini, İstanbul Anadolu Yakası'nda görev yapan 3.531 okul müdürü ve müdür yardımcısı oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise toplam 350 okul müdürü ve müdür yardımcısı yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sanal Kaytarma Faaliyetleri Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, elektronik posta ve WhatsApp mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla gönderilen formlar ile toplanmıştır. Tüm veriler, SPSS 22 paket programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız iki grup karşılaştırmasında t-testi, ikiden fazla grup karşılaştırmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis-H testi ve çoklu karşılaştırma testi olarak Bonferroni testleri kullanılmıştır. Sayısal değişkenler arası ilişki ve bu ilişkilerin yönünü tespit etmek amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, okul yöneticilerinin sanal kaytarma düzeylerinin düşük oldu-ğu; örgütsel bağlılık düzeylerinin ise orta ile yüksek düzeyler arasında değiştiği belirlenmiştir. Demografik değişkenlere yönelik analizler neticesinde, sanal kaytarma pu-anları ile medeni durum, yaş ve mesleki kıdem değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmanın genel sonucuna göre sanal kaytarma ile örgütsel bağlılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak, örgütsel bağlılığın alt boyutu olan duygusal bağlılık ile sanal kaytarma genel puanları arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları doğrultusunda, eğitim kurumlarında dijital etik ve kontrollü dijital kullanım hakkında rehberlik çalışmaları yapılması ve duygusal bağlılığı artırma-ya yönelik uygulamalar geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the cyberloafing levels of school administrators and their organizational commitment. Furthermore, the research examines whether there is a statistically significant difference between the cyberloafing and organizational commitment levels of school administrators and various demographic variables (age, gender, marital status, professional seniority, education level, and daily device usage duration). The research was conducted using the relational survey model. The population of the study consists of 3.531 school principals and assistant principals serving on the Anatolian side of Istanbul. The sample includes 350 school principals and assistant principals. As data collection tools, a“Personal Information Form”to determine demographic characteristics, the“Cyberloafing Activities Scale,”and the“Organizational Commitment Scale”were utilized. Data were collected via forms distributed through email and WhatsApp messaging applications. All data were recorded and analyzed using the SPSS 22 software package. In the analysis of the data, the t-test was used for the comparison of two independent groups, the Kruskal Wallis-H test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for the comparison of more than two groups, and Bonferroni tests were utilized as multiple comparison tests. The relationship between numerical variables was examined using the Pearson correlation coefficient. As a result of the research, it was determined that the cyberloafing levels of school administrators were low, and their organizational commitment levels ranged between moderate and high. Demographic analysis revealed statistically significant differences between cyberloafing scores and the variables of marital status, age, and professional seniority. According to the overall results of the study, no statistically significant relationship was found between cyberloafing and organizational commitment. However, a negative and low-level significant relationship was identified between affective commitment, a sub-dimension of organizational commitment, and overall cyberloafing scores. In line with the research results, it is recommended to conduct guidance studies on digital ethics and controlled digital use in educational institutions and to develop practices aimed at increasing affective commitment.