Sanal kaytarma ve etik davranışlar arasındaki ilişki: Öğretmen ve yöneticilerin karşılaştırmalı analizi
Relationship between cyberloafing and ethical behaviors: Comparative analysis of teachers and school administrators
- Tez No: 663792
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmanın amacı öğretmen ve okul yöneticilerinin sanal kaytarma ve etik davranışları arasındaki ilişkiyi saptamak ve karşılaştırmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi okullarda çalışan toplam 198.165 okul yöneticisi ve öğretmen bulunmaktadır. Verilerin elektronik ortamda toplanması nedeniyle araştırma grubu sınırlandırılmamıştır. İletilen formlardan 571'i geri dönmüştür. Araştırmaya konu olan değişkenlere veri sağlamak amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Akca (2013) tarafından geliştirilen“İnternet Kullanım Etkinlikleri”anketi ve Çelebi ve Akbağ (2012) tarafından geliştirilen“Etik Davranışlar”ölçeği kullanılmıştır. Kişisel bilgi formunda yer alan demografik ve internet kullanım verileri frekans analizi yapılarak betimleyici istatistik çıkarılmıştır. Sanal kaytarma ve etik davranışların demografik ve internet kullanım verilerine göre değişimini belirleyebilmek için t-testi ve ANOVA yapılmıştır. Sanal kaytarma ve etik davranışlar arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları, okul yöneticileri ve öğretmenlerin etik davranış algılarının çok yüksek olduğunu, sanal kaytarma algılarının ise düşük olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin sosyal medya kullanım oranları ise çok yüksek çıkmıştır. Özellikle WhatsApp kullanım oranı hem okul yöneticilerinde hem de öğretmenlerde %98'dir. Korelasyon analizi sonucunda okul yöneticileri ve öğretmenlerin sanal kaytarmanın alt boyutu kişisel öğrenme düzeyi ile etik davranış düzeyleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine and compare the relationship between cyberloafing and ethical behaviours of teachers' and school administrators'. In the research quantitative research method and survey model is used. There are 198,165 school administrators and teachers working in public schools affiliated to the Istanbul Provincial Directorate of National Education. The research group is not restricted due to collecting the data electronically. From the submitted forms 571 are sent. The personal information form prepared by the researcher, the“Internet Use Activities”questionnaire developed by Akca (2013) and the“Ethical Behaviours”scale developed by Çelebi and Akbağ (2012) are used to provide data for the variables subject to the study. Demographic and internet usage data given in personel information form are used to perform frequency analysis to get descriptive statistics. T-test and ANOVA are used to determine the changes of cyberloafing and ethical behaviors according to demographic and internet usage data. To determine the relationship between cyberloafing and ethical behaviour correlation analysis is performed. Results show that school administrators and teachers' perceptions of ethical behaviours are very high and their perceptions of cyberloafing are low. It is found that teachers' and school administrators' social media usage rates are very high. Especially, the usage rate of WhatApp for both teachers' and school admistrators' are 98%. As a result of the correlation analysis, it is determined that school administrators and teachers have positive but low relationship with the level of personal learning and ethical behavior, the sub-dimensions of cyberloafing.