Orkestra çalışmalarında ADDIE öğretim tasarımı temelli hazırlanan çalışma modelinin aksak ritimli eserlerin çalışılması üzerine etkileri
The effects of the ADDIE instructional design-based study model on the practice of pieces with aksak rhythm in orchestra studies
  1. Tez No: 1005046
  2. Yazar: FATİH MARUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YÜKRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Orkestra dersleri ve repertuarlarında kullanılmak üzere Aksak ritimli çeşitli çalışmalar, etüt ve eserler hazırlanması amaçlanmıştır. Aksak ritimler, alışılagelmiş 2-3-4-6 zamanlı kalıpların dışında hem iki hem de üç zamanların bir arada kullanıldığı 5-7-9 zamanlı ritimlerdir. Bu çalışmada orkestrada aksak ritimli eserlere ön hazırlık sağlayacak birtakım eserler etütler hazırlanarak uygulanmıştır. Çalışma ADDIE Öğretim tasarımı modeli temel alınarak hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında, orkestra çalışmalarında, aksak ritimli eser icralarında oluşan sorunların tespiti için görüşme formları hazırlanarak orkestra üyeleriyle görüşülmüştür. Yapılan görüşmelerle orkestralarda aksak ritimlerin kullanım durumuna yönelik tespit yapılmaya çalışılmıştır. Orkestra üyeleriyle görüşme yapılarak orkestra repertuarlarında aksak ritimli eserlerin çalınıp çalınmadığı, çalınıyorsa yaşanılan sorunlar konusunda bilgi toplanmıştır. Çalışmanın devamında aksak ritimli eserler çalışılırken eserlere ön hazırlık olabilecek etütler ve çeşitli çalışmalar oluşturularak orkestrayla çalışılmıştır. Bu etüt ve çalışmalarla karşılaşılması muhtemel sorunlara yönelik ön hazırlık yapılması sağlanmıştır. Ön test- Son test tek gruplu olarak planlanan çalışmada deney grubu olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Akademik Orkestrası'ndan 14 orkestra üyesi ile çalışılmıştır. Bu çalışma ile aksak ritimli eserlerin özelliklerini tanıtmak, uygun çalışma disiplini oluşturmak, orkestralarda kullanımının arttırılması ile müzikal özelliklerine ve dinamizmine dikkat çekmek ve eser çalışmalarına Katkı sağlamak hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler analiz edilerek bulgular yazılmıştır. Bulgulardan hareketle, araştırmacı tarafından yazılan gam ve etütlerin uygulandığı deneysel süreç sonunda ön test ile son test arasında son test lehine anlamlı farklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Orkestra üyeleri ile yapılan son görüşmelerden de yürütülen çalışmanın faydalı ve uygulanabilir olduğu konusunda olumlu görüş beyan etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, prepared as a doctoral thesis, the aim was to develop various studies, exercises, and works with aksak rhythms to be used in orchestra lessons and repertoires. Aksak rhythms refer to rhythms in 5, 7, or 9 beats that combine both duple and triple meters, differing from the usual patterns of 2, 3, 4, or 6 beats. In this study, certain works and exercises were prepared and applied to provide preliminary preparation for performing aksak rhythmic pieces in the orchestra. The study was designed based on the ADDIE instructional design model. Within the scope of the study, interview forms were prepared and discussions were conducted with orchestra members to identify the problems encountered in performing aksak rhythmic compositions during orchestra practice. Through these interviews, attempts were made to determine the current use of aksak rhythms in orchestras. Interviews with orchestra members were conducted to gather information on whether aksak rhythmic pieces are performed in orchestra repertoires, and if so, what challenges are experienced. In the continuation of the study, when working on irregularly metered pieces, preparatory exercises and various studies that could serve as preliminary work for the pieces were created and rehearsed with the orchestra. These exercises and studies were designed to provide prior preparation for potential problems that might be encountered. In the study, which was planned as a single-group pre-test and post-test design, the experimental group consisted of 14 orchestra members from Van Yüzüncü Yıl University (YYÜ) Academic Orchestra. This study aimed to introduce the characteristics of irregularly metered works, establish an appropriate practice discipline, draw attention to their musical properties and dynamism through increased use in orchestras, and contribute to the preparation of the pieces. The data obtained as a result of the study were analyzed, and the findings were written. Based on these findings, it was concluded that there were significant differences in favor of the post-test between the pre-test and the post-test at the end of the experimental process in which the scales and studies designed by the researcher were applied. In the final interviews conducted with the orchestra members, they also expressed positive opinions, stating that the conducted study was useful and applicable.