Fasciola hepatica'nın Türkiye'deki seroprevalansı:Meta-Analiz
Seroprevalence of Fasciola hepatica in Turkey: A Meta-Analysis
  1. Tez No: 1005054
  2. Yazar: ONUR ÖZSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BİLGİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Bilim Dalı
Özet
Özsever O, Fasciola Hepatica'nın Türkiye'deki Prevalansı: Meta-Analiz. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2025. Bu çalışma, Türkiye'de Fasciola hepatica prevalansını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiş bir meta-analizdir. Fasciola hepatica, hem insan hem de hayvan sağlığını etkileyen zoonotik karakterli bir parazittir ve hayvancılığın yaygın olduğu Türkiye gibi ülkelerde hem veteriner hekimlik hem de halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Araştırmada, 2000-2025 yılları arasında Web of Science, PubMed, SCOPUS, EBSCO ve ULAKBİM veri tabanlarında yayınlanmış 23 çalışmanın prevalans verileri sistematik olarak derlenmiş ve analiz edilmiştir. Çalışmaların örneklem büyüklükleri, tanı yöntemleri ve bölgesel dağılımları incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Türkiye genelinde dışkı pozitiflik oranları %0 ile %1.8 arasında, kan incelemesi yapılan çalışmalarda F. hepatica prevalansı %0 ile %19.67 arasında değiştiği belirlendi. En yüksek prevalans özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tespit edilmiş olup, bu durumun bölgedeki yoğun hayvancılık faaliyetleri ve yaşam koşullarıyla ilişkili olabileceği değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, Fasciola hepatica enfeksiyonunun Türkiye'de özellikle kırsal alanlarda ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturabileceğini göstermektedir. Prevalanstaki bölgesel farklılıklar, hedefe yönelik koruyucu sağlık stratejilerinin geliştirilmesi gerekliliğine işaret etmektedir. İleride yapılacak kapsamlı taramalar ve güncel verilerin entegrasyonu, bu parazitle mücadelede önemli bir rehber olacaktır.
Özet (Çeviri)
Özsever O, Prevalence of Fasciola Hepatica in Türkiye: A Meta-Analysis. Van Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Department of Medical Parasitology, Master's Thesis, Van, 2025. This study is a meta-analysis conducted to evaluate the prevalence of Fasciola hepatica in Turkey. Fasciola hepatica is a zoonotic parasite that affects both human and animal health, and its prevalence is of significant importance for both veterinary medicine and public health in countries like Turkey where livestock farming is widespread. In the research, prevalence data from 23 studies published between 2000 and 2025 in the Web of Science, PubMed, SCOPUS, EBSCO, and ULAKBİM databases were systematically compiled and analyzed. Sample sizes, diagnostic methods, and regional distributions of the studies were examined. According to the findings obtained, fecal positivity rates across Turkey range from 0%.to 1.8%. In studies involving blood analysis, the prevalence of F. hepatica was found to range between 0% and 19.67%. The highest prevalence was detected particularly in the Eastern and Southeastern Anatolia regions, a situation which may be associated with intensive livestock farming activities and living conditions in these areas. The results of the study indicate that Fasciola hepatica infection may constitute a significant public health issue in Turkey, especially in rural areas. Regional variations in prevalence highlight the need for the development of targeted preventive health strategies. Comprehensive future screenings and the integration of updated data will serve as an important guide in combating this parasite.