Ergenlerde görülen riskli davranışların yaşamda anlam, yaşam amaçları ve çok boyutlu algılanan sosyal destek çerçevesinde incelenmesi
An examination of risky behaviors in adolescents within theframework of meaning in life, life purpose andmultidimensional perceived social support
- Tez No: 1005065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerde görülen riskli davranışların yaşamda anlam, yaşam amaçları ve çok boyutlu algılanan sosyal destek çerçevesinde incelenmesidir. Araştırma verileri 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Van ilinde toplanmıştır. Araştırmaya 552 lise öğrencisi katılmış olup bunların 300'ü kız (%54,3) ve 252'si (%45,7) erkektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş ve nicel araştırma deseniyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların; cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, anne baba eğitim düzeyi, ekonomik durum vb. ile ilgili soruların yanıtını alabilmek için araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ile riskli davranışlar ölçeği, yaşamda anlam ölçeği lise formu, yaşam amaçları ölçeği kısa formu ve çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve aşamalı regresyon analizi işlemleri uygulanmıştır. Tek yönlü varyans analizinin anlamlı çıktığı durumlarda farklılığa kaynaklık eden grup veya grupları tespit etmek amacıyla Tukey testlerine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda çalışmada yer alan ana değişkenlerin bazı demografik değişkenler ile genel boyutta anlamlı ilişki içinde olduğu ve ana değişkenlerin kendi aralarında ise alt boyutlar düzeyinde anlamlı ilişkiler içinde olduğu saptanmıştır. Çalışmada yaşamda anlam, yaşam amaçları ve çok boyutlu algılanan sosyal destek düzeyinin ergenlerde görülen riskli davranışların yaklaşık %16'sını açıkladığı bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar ve araştırmada bulunan sınırlılıklar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the risky behaviors observed among adolescents within the framework of meaning in life, life goals, and multidimensional perceived social support. The research data were collected in the 2024–2025 academic year in the province of Van. A total of 552 high school students participated in the study, of whom 300 were female (54.3%) and 252 (45.7%) were male. The study was conducted using the relational screening model and employed a quantitative research design. To obtain participants' responses regarding variables such as gender, school type, grade level, parental education level, and economic status, a personal information form developed by the researcher was used, along with the risky behaviors scale, the meaning in life scale–high school form, the life goals scale–short form, and the multidimensional scale of perceived social support. In the analysis of the data, independent samples t test, one-way ANOVA, pearson product-moment correlation coefficient, and stepwise regression rnalysis were employed. In cases where the one-way variance analysis yielded significant results, Tukey tests were conducted to identify the group or groups causing the difference. The findings revealed that the main variables of the study were significantly associated with certain demographic variables at a general level, and that the main variables were significantly related to one another at the subscale level. The study found that meaning in life, life goals, and multidimensional perceived social support together explained 16% of the variance in risky behaviors among adolescents. The results obtained and the limitations of the study were discussed.