The European Union's responses to the rivalry between the United States and China over the global chip supply chain
Avrupa Birliği'nin ABD ve Çin arasındaki küresel çip tedarik zinciri üzerindeki rekabete verdiği tepkiler
  1. Tez No: 1005091
  2. Yazar: EZGİ CANIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB) stratejilerini, Avrupa Çip Yasası'nı (AÇY) ve Kritik Hammadde Yasası'nın (KHY) Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasındaki teknolojik liderlik rekabetine ve küresel çip tedarik zincirinde tekellerin silah olarak kullanılmasına yanıt verme konusundaki etkinliğini incelemektedir. Bu tez, değişen güç dinamiklerini ve AB'nin konumunu vurgulamak için 2019 ile 2025 arasındaki döneme odaklanmakla birlikte, AB, ABD ve Çin'in mevcut konumunu mümkün kılan çip stratejilerinin tarihsel gelişimini de ele almaktadır. Bu tezin araştırma sorusu şudur: ABD ve Çin arasındaki rekabet devam ederken, AB'nin AÇY ve KHY stratejileri, AB'nin ABD'nin temel çip fikri mülkiyetine (FM) ve Çin'in kritik hammaddelerine (KH) olan kritik bağımlılığını azaltmada ne kadar etkilidir? Ana argüman, çip ve KH üretiminde ABD, Çin ve AB'yi birbirine bağlayan dirençli küresel işbirliği ağlarına ilişkin liberal kurumsalcı varsayımların aksine, bu tez, AB'nin küresel çip tedarik zinciri zorluklarına yanıt verme konusundaki krizini siyasi gerçekçi bir çerçeve içinde açıklamakta ve hem ABD'nin hem de Çin'in kendi çıkarlarını en üst düzeye çıkarmak için AB'nin bağımlılığını kullandığını savunmaktadır. Giriş bölümünde tezin çerçevesi ve literatür taraması sunulmaktadır. İkinci bölümde AB'nin çip endüstrisi ve mevcut stratejileri incelenmektedir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde çip endüstrisinde AB-Çin ve AB-ABD ilişkileri analiz edilmektedir. Beşinci bölümde AÇY ve KHY stratejilerinin etkinliği incelenmekte, son bölümde ise sonuç sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the European Union's (EU) strategies, the European Chips Act (ECA) and the Critical Raw Materials Act's (CRMA) effectiveness in responding to the technological leadership rivalry between the United States (US) and China and their weaponization of monopolies in the global chip supply chain. While this thesis focuses on the period between 2019 and 2025 to highlight changing power dynamics and the EU's position, it also considers historical developments of chip strategies that enabled the current position of the EU, the US, and China. The research question of this thesis is: While rivalry between the US and China continues, how effective are the EU's ECA and CRMA strategies in reducing the EU's critical dependence on the US's core chip Intellectual Property (IP) and China's Critical raw material (CRM)? The main argument is that, contrary to liberal institutionalist assumptions on resilient global cooperation networks linking the US, China, and the EU in chip and critical raw material (CRM) production, this thesis explains the EU's crisis in responding to global chip supply chain challenges within a political realist framework, arguing that both the US and China use the EU's dependence to maximize their interests. The introduction presents the thesis framework and literature review. The second chapter examines the EU's chip industry and current strategies. The third and fourth chapters analyze EU–China and EU–US relations in the chip industry. The fifth examines the effectiveness of the ECA and CRMA strategies, and the last chapter presents the conclusion.