Elektroeğrilmiş nanofibröz ilaç taşıyıcı sistemlerin hazırlanması, karakterizasyonu ve uygulamaları
Preparation, characterization and applications of electrospun nanofibrous drug carrier systems
- Tez No: 1005094
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, dünya genelinde kadınların fiziksel ve ruhsal sağlığını tehdit eden, epitel hücrelerinden kaynaklanan ciddi bir malignitedir. Bu hastalık, halk sağlığı ve tıbbi araştırmalar açısından önemini korumakta olup, etkili tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, meme kanseri tedavisine yönelik olarak ibrutinib (IBR) yüklü poli-ε-kaprolakton-poli-L-arginin (PCL-P(Arg)) esaslı elektroeğrilmiş nanofibröz yamalar geliştirilmiştir. Geliştirilen antikanser ilaç yüklenmiş nanolifler, lokalize ilaç salımını artırarak sistemik yan etkileri en aza indirmeyi hedeflemektedir. Nanolifler elektroeğirme yöntemiyle başarıyla üretilmiş ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılımlı X-ışını Spektroskopisi (SEM/EDS), Zayıflatılmış Toplam Yansıma-Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (ATR-FTIR), Brunauer-Emmett-Teller (BET) analizi, şişme testleri ve su buharı iletim hızı (WVTR) gibi yöntemlerle morfolojik ve kimyasal açıdan detaylı biçimde karakterize edilmiştir. İlaç salım profilleri, 0,5 M PBS tamponu ile tümör mikro çevresini taklit eden pH 5,5 0,5 M PBS ve fizyolojik koşulları temsil eden pH 7,4 0,5 M PBS'te in vitro olarak değerlendirilmiş; her iki ortamda da sürekli ve kontrollü bir IBR salımı gözlemlenmiştir. Korsmeyer-Peppas modeline göre salım kinetiği Fickyen ve anomal difüzyon mekanizmalarını içermektedir. P(Arg) katkısı, nanoliflerin hidrofiliklik, gözeneklilik ve şişme kapasitesini belirgin şekilde artırmıştır. MCF-7 meme kanseri hücreleriyle yapılan in vitro sitotoksisite çalışmaları, PCL-P(Arg)/IBR EN'lerin serbest IBR'ye kıyasla daha yüksek sitotoksisite gösterdiğini ve hücre canlılığını anlamlı düzeyde azalttığını ortaya koymuştur. Bu etkinin, nanofibröz sistemin ilacı hücrelere daha etkin şekilde iletmesi ve kontrollü salım özellikleri ile ilişkili olduğu değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada geliştirilen pH'ya duyarlı ve kontrollü salım yapabilen PCL-P(Arg)/IBR EN'lerin, meme kanseri tedavisine yönelik transdermal ilaç taşıma uygulamaları açısından potansiyel bir platform sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a serious malignancy originating from epithelial cells that threatens the physical and mental health of women worldwide. This disease remains a significant concern in terms of public health and medical research, necessitating the development of effective treatment approaches. In this study, electrospun nanofibrous patches based on poly-ε-caprolactone-poly-L-arginine (PCL-P(Arg)) loaded with ibrutinib (IBR) were developed for breast cancer treatment. The developed anticancer drug-loaded nanofibers aim to enhance localized drug delivery while minimizing systemic side effects. The nanofibers were successfully fabricated using electrospinning and characterized in detail for their morphological and chemical properties using Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (SEM/EDS), Attenuated Total Reflectance-Fourier Transform Infrared Spectroscopy (ATR-FTIR), Brunauer-Emmett-Teller (BET) analysis, swelling tests, and water vapor transmission rate (WVTR) measurements. In vitro drug release profiles were evaluated in 0.5 M PBS at pH 5.5, simulating the tumor microenvironment, and in 0.5 M PBS at pH 7.4, representing physiological conditions. Sustained and controlled IBR release was observed under both conditions. According to the Korsmeyer–Peppas model, the release kinetics involved Fickian and anomalous diffusion mechanisms. The incorporation of P(Arg) significantly enhanced the hydrophilicity, porosity, and swelling capacity of the nanofibers. In vitro cytotoxicity studies conducted on MCF-7 breast cancer cells demonstrated that PCL-P(Arg)/IBR ENs exhibited higher cytotoxicity and significantly reduced cell viability compared to free IBR. This effect is attributed to the enhanced cellular delivery of the drug and the controlled release properties of the nanofibrous system. In conclusion, the pH-sensitive and controlled-release PCL-P(Arg)/IBR ENs developed in this study are considered to offer a potential platform for transdermal drug delivery applications in breast cancer treatment.