Ortodontik tedavi sonrası ikili koruma protokolü ile pekiştirme uygulanan hastalara yönelik anket çalışması
A survey study on patients undergoing orthodontic retention with dual retention protocol after treatment
  1. Tez No: 1005098
  2. Yazar: FEYZANUR TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARI DEMİRKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBÜKE ENSARİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Ortodontik tedavi sonrası elde edilen estetik ve fonksiyonel sonuçların uzun vadede korunabilmesi, yalnızca tedavi sürecinin başarısıyla değil, pekiştirme sürecinin etkinliğiyle de doğrudan ilişkilidir. Bu amaçla, sabit koruyucu tel ve çıkarılabilir koruyucu plak uygulamasını içeren ikili koruma protokolü, ortodontik nüks riskini en aza indirmek amacıyla geliştirilmiştir. Ancak bu protokolün başarısı, hastaların aygıtlara uyumu, bilgilendirme düzeyleri ve pekiştirme süresince motivasyonları gibi çeşitli hasta kaynaklı değişkenlere bağlıdır. Bu çalışmada test edilen sıfır hipotezi, sabit koruyucu tel ve koruyucu plak içeren ikili koruma protokolüne yönelik olarak, hastanın protokole uyumu ile pekiştirmenin başarısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı idi. Ancak, elde edilen bulgular bu hipotezin reddedilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Koruyucu plağın işlevi hakkında bilgi sahibi olan bireylerin, olmayanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek oranla plak kullandığı gözlemlenmiştir. Bilgi sahibi olmayan bireylerin %76'sı hiç kullanım bildirmezken, bilgi sahibi olanlarda bu oran %29,8'e düşmüştür. Bu fark, yalnızca istatistiksel değil, klinik olarak da dikkate değerdir. İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda ortodontik tedavisi tamamlanan ve pekiştirme amacıyla ikili koruma protokolü uygulanan 278 bireyin katıldığı çevrim içi anket aracılığıyla elde edilen veriler; koruyucu plağın günlük kullanım süresi, bilgilendirme düzeyleri, sabit koruyucu telin kırılma sıklığı ve pekiştirme başarısı arasındaki ilişkiler temelinde analiz edilmiştir. Bulgular, hasta eğitiminin protokole uyumu doğrudan etkilediğini göstermektedir. Pekiştirme süresi uzadıkça hasta motivasyonunun azaldığı ve koruyucu plak kullanım sıklığının düştüğü, pekiştirme tedavisi bir yılı geçen bireylerde günlük kullanım oranı %50 civarındayken, bu oranın üç yıl sonrasında %4,3'e gerilediği görülmüştür. Ayrıca sabit koruyucu telin kırılma oranlarının, süreyle birlikte anlamlı şekilde artmış; 2–4 yıl aralığında bu oran %59,7'ye ulaşmıştır. Bu çalışma, literatürde örneği bulunmayan ikili koruma protokolünün hem teorik hem de klinik açıdan uygulanabilir, etkili ve sürdürülebilir bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, hasta bilgilendirmesinin protokol başarısı üzerinde belirleyici olduğunu ve düzenli plak kullanımını anlamlı şekilde artırdığını göstermiştir. Sabit koruyucu tellerde zamanla artan kırılmalara rağmen, çift yönlü koruma sağlayan bu yaklaşım sürdürülebilirliği desteklemektedir. Sonuçlar, bu özgün protokolün pekiştirme sürecinde etkili bir model olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The long-term preservation of aesthetic and functional results achieved through orthodontic treatment is directly related not only to the success of the treatment process itself, but also to the effectiveness of the retention phase. To this end, the dual retention protocol, which includes both a fixed retainer and a removable protective plate, was developed to minimize the risk of relapse. However, the success of this protocol depends on patient-related variables such as compliance with the devices, level of information, and sustained motivation throughout the retention phase. The null hypothesis tested in this study posited that there is no statistically significant relationship between patient compliance with the dual retention protocol and the success of retention. However, the findings necessitated rejection of this hypothesis. It was observed that individuals who were informed about the function of the protective plate used it more regularly compared to those who were not informed. While 76% of uninformed individuals reported never using the plate, this rate decreased to 29.8% among informed individuals—highlighting a clinically and statistically significant difference. Data were collected through an online survey administered to 278 individuals who completed orthodontic treatment with the dual protocol at Istanbul Okan University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. The relationships between fixed retainer failure rates, daily use of the removable plate, information levels, and retention success were analyzed. The findings show that patient education directly affects protocol compliance. As retention duration increased, patient motivation decreased, and plate usage frequency declined. The daily usage rate, around 50% after one year, dropped to 4.3% after three years. Despite increasing breakage rates in fixed retainers, this dual approach supports sustainability. The results indicate that this unique protocol may be an effective model for the retention phase.