Yetişkin bireylerde öğün sıklığı ile yeme davranışı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
  1. Tez No: 1005136
  2. Yazar: GİZEM ERDEM SEFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KARAMOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
YETİŞKİN BİREYLERDE ÖĞÜN SIKLIĞI İLE YEME DAVRANIŞI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN BELİRLENMESİ Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde öğün sıklığı ile yeme davranışı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-R21) ile bilişsel kısıtlama, kontrolsüz yeme ve duygusal yeme düzeyleri; Yeme Arzusu Ölçeği–Kısa Form (FCQ-T-r) ile yeme arzusu düzeyi incelenmiştir. Çalışmaya 294 yetişkin birey dâhil edilmiştir. Katılımcıların öğün sıklığı, öğün atlama durumları ve bazı yaşam tarzı değişkenleri ile ölçek puanları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular, günlük öğün sıklığı ile kontrolsüz yeme ve duygusal yeme puanları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu; bilişsel kısıtlama ile öğün sıklığı arasında ise anlamlı ilişki olmadığını göstermiştir. Öğün sayısı 3'ten fazla olan bireylerde, duygusal yeme ve kontrolsüz yeme puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca fiziksel aktivite düzeyi arttıkça kontrolsüz yeme ve yeme arzusu ile ilişkili puanlarda azalma eğilimi görülmüştür. Ek hastalıklar açısından değerlendirildiğinde; hipertansiyon varlığının bilişsel kısıtlama ile, insülin direnci ve diyabet varlığının ise bazı yeme davranışı/yeme arzusu boyutlarıyla ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, öğün sıklığının artması her zaman planlı bir beslenme örüntüsünü yansıtmayabilir; bazı bireylerde öğün sayısındaki artışın duygusal süreçler ve kontrol güçlüğüyle birlikte seyredebileceği düşünülmektedir. Elde edilen bulguların, yeme davranışı temelli bireyselleştirilmiş beslenme yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between meal frequency and eating behaviors in adults. In this context, cognitive restraint, uncontrolled eating, and emotional eating are assessed using the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R21), while food craving is evaluated with the Food Cravings Questionnaire–Trait, Short Form (FCQ-T-r). A total of 294 adult individuals are included in the study. The associations between meal frequency, meal skipping, selected lifestyle variables, and scale scores are examined. The findings indicated significant associations between daily meal frequency and both uncontrolled eating and emotional eating scores, whereas no significant relationship was found between meal frequency and cognitive restraint. Individuals consuming more than 3 meals per day had higher emotional eating and uncontrolled eating scores. In addition, as physical activity level increased, a decreasing trend was observed in scores related to uncontrolled eating and food craving. Regarding comorbid conditions, hypertension was associated with cognitive restraint, while insulin resistance and diabetes were associated with certain dimensions of eating behavior and food craving. In conclusion, an increase in meal frequency may not always reflect a planned eating pattern; in some individuals, higher meal frequency may accompany emotional processes and difficulties in eating control. The findings of this study are expected to contribute to the development of individualized nutrition approaches based on eating behavior.