Encounters with bureaucracy: The case of women entrepreneurs in Ankara
Bürokrasiyle karşılaşmalar: Ankara'daki kadın girişimciler örneği
  1. Tez No: 1005189
  2. Yazar: HANDE İREM SADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara'daki kadın girişimcilerin bürokrasiyle karşılaşmalarını, bürokrasiyi tarafsız bir prosedürler zinciri olarak değil, gündelik rutinler aracılığıyla yeniden üretilen cinsiyetli bir yapı olarak kavramsallaştırarak incelemektedir. Feminist kuramdan hareketle çalışma, girişimciliğin iki aşaması olan kuruluş ve yürütme aşamalarındaki bürokratik karşılaşmalara odaklanmakta ve bu karşılaşmaların bürokratik uygulamalara içkin eril kodlanmış normlar tarafından nasıl şekillendiğini analiz etmektedir. Çalışma, Eylül ve Ekim 2025'te Ankara'da kadın girişimcilerle gerçekleştirilen 16 yarı yapılandırılmış mülakata ve bu nitel verilerin tematik ve kesişimsel analizine dayanmaktadır. Bulgular, cinsiyetli bürokrasinin nadiren açık dışlama biçiminde ortaya çıktığını göstermektedir. Bunun yerine, belirsiz yönlendirmeler, açıklanmayan sevkler, gerekçesiz yavaşlatmalar, ahlakçı ya da paternalist iletişim biçimleri, profesyonelliği zedeleyen flörtöz tutumlar ve kadınların birincil karar verici olmadıklarına dair tekrar eden varsayımlar gibi birikimli mikro-pratikler ve takdir yetkisine dayalı rutinler aracılığıyla işlemektedir. Bu dinamikler, hızın, açıklığın ve sonuçların yalnızca yazılı kurallara değil; aynı zamanda sokak düzeyindeki yorumlara, takdir yetkisine ve kadınların otoritelerinin koşullu olarak tanınmasına bağlı hâle gelmesi yoluyla prosedürel rasyonalite vaadini zayıflatmaktadır. Hem kuruluş hem de yürütme aşamalarında merkezi bir mekanizma olarak aracılanmış meşruiyet öne çıkmaktadır. Kadınlar, ciddiye alınabilmek için çoğu zaman eril kodlanmış bir otoriteye ihtiyaç duyan özneler olarak konumlandırılmakta ve kimi zaman örtük biçimde erkek aracıların kullanımına yönlendirilmektedir. Kadın girişimciler ise görünür ve güvenilir kalabilmek için otorite sergileme, öz-sunumlarını yönetme, etkileşimlerde daha maskülen bir duruş benimseme ve ağları ile aracıları seçici biçimde kullanma gibi stratejiler geliştirmektedir. Kuralların, takdir yetkisine dayalı uygulamaların ve gündelik etkileşimlerin girişimciliğin farklı aşamalarında nasıl kesiştiğini görünür kılan bu çalışma, kadın girişimciliği ve cinsiyetli bürokrasi literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines women entrepreneurs' encounters with bureaucracy in Ankara by conceptualizing bureaucracy not as a neutral chain of procedures but as a gendered structure reproduced through everyday routines. Building on feminist theory, it focuses on bureaucratic encounters across two stages of entrepreneurship, establishment and running, and analyzes how these encounters are shaped by masculine-coded norms embedded in bureaucratic practices. The study draws on 16 semi-structured interviews with women entrepreneurs in Ankara conducted in September and October 2025 and a thematic, intersectional analysis of these qualitative data. Findings show that gendered bureaucracy rarely takes the form of explicit exclusion. Instead, it operates through accumulative micro-practices and discretionary routines, including unclear guidance, unexplained referrals, unjustified slowdowns, moralizing or paternalistic communication, flirtation that undermines professionalism, and recurring assumptions that women are not primary decision makers. These dynamics weaken the promise of procedural rationality by making speed, clarity, and outcomes depend not only on written requirements but also on street-level interpretation, discretion, and the conditional recognition of women's authority. Across both the establishment and running stages, a central mechanism is mediated legitimacy. Women are often positioned as needing male-coded authority to be taken seriously and are at times implicitly pushed toward male intermediaries. Women entrepreneurs respond through strategies to remain visible and credible, including performing authority, managing self-presentation, adopting a more masculinized demeanor in interaction, and using networks and intermediaries selectively. By foregrounding how rules, discretionary implementation, and everyday interaction intersect across stages, the study contributes to scholarship on women's entrepreneurship and gendered bureaucracy.