Language teacher identity: How experienced teachers construct and negotiate their identities in a new institution
Yabancı dil öğretmeni kimliği: Deneyimli öğretmenlerin yeni bir kurumda öğretmen kimliklerini inşa ve müzakere etme süreçleri
  1. Tez No: 1005221
  2. Yazar: VEDAT KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, daha önce öğretmenlik deneyimi bulunan ve yeni bir kurumda işe başlayan altı İngilizce öğretmeninin, yeni bir profesyonel topluluk içerisinde mesleki kimliklerini nasıl inşa ve müzakere ettikleri incelenmiştir. Bu öğretmenler, farklı eğitim kurumlarından geçiş yaparken yeni mesleki beklentilere ve sosyokültürel dinamiklere uyum sağlamışlardır. Katılımcıların bir yıl süren yapılandırılmış öğretmen uyum ve mesleki gelişim programına katılımları, bu uyum sürecinin önemli bağlamlarından birini oluşturmuş; bununla birlikte, öğrenciler, meslektaşlar, mentorlar ve yöneticilerle kurdukları etkileşimler daha geniş kurumsal, sosyal ve sınıf içi dinamikler tarafından da şekillendirilmiştir. Bu ilişkilerin öğretmenlerin evrilen mesleki benliklerini nasıl etkilediği ve topluluktaki iş birliği, paylaşılan deneyimler ile kurumsal beklentilerin mesleki kimliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Nitel bir durum çalışması yaklaşımı benimsenmiş; yarı yapılandırılmış görüşmeler, yansıtıcı yazılar, ilgili belgeler ve bağlamsal alan çalışması yoluyla veri toplanmıştır. Bulgular, öğretmen kimliğinin mentorluk, meslektaşlık ve sınıf uygulamaları tarafından şekillenen ilişkisel bir süreç olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin önceki deneyimleri, kendilerini kurum kültürü içinde nasıl konumlandırdıklarını etkilemiştir. Çoğu, programın beklentilerini yerleşik pedagojik inançları doğrultusunda müzakere etmiştir. Program, öğretmenlerin mentorluk dinamiklerini yeniden yorumladıkları, kırılganlık yaşadıkları ve kurumsal normları kendi mesleki değerleriyle uyumlu hale getirmek için etkenlik sergiledikleri bir müzakere alanı işlevi görmüştür. Çalışma, geçiş sürecindeki öğretmen kimlik oluşumunun yalnızca mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin öğrenmesiyle sınırlı olmadığını, deneyimli öğretmenlerin de yeni bağlamlarda benlik algılarını yeniden düzenlemelerini içerdiğini göstermektedir. Bu araştırma, öğretmen kimliğinin sosyal etkileşim ve yansıtma yoluyla nasıl geliştiğini ortaya koyarak öğretmen gelişimini ve adaptasyonunu dinamik ve bağlama duyarlı bir süreç olarak anlamaya katkı sağlamakta ve yükseköğretimde daha uyarlanabilir uyum ve mentorluk uygulamaları için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, I explored how a group of six newly recruited English language teachers with prior teaching experience constructed and negotiated their professional identities in a new institutional community. In this process, they adapted to new professional expectations and sociocultural dynamics. Their participation in a year-long teacher induction and development program was an important context for this adaptation. Institutional, social, and classroom dynamics shaped their interactions with students, colleagues, mentors, and administrators. I examined how these relationships influenced their evolving professional selves and how collaboration and institutional expectations contributed to their identity trajectories. Following a qualitative case study approach, I collected data through semi-structured interviews, reflective writings, relevant documents, and contextual fieldwork. The findings suggest that teacher identity construction is a relational process informed by mentorship, collegiality, classroom practice, and institutional expectations. Participants' prior experience influenced how they positioned themselves in the new institutional culture. The new professional setting was a site of identity negotiation, where teachers reinterpreted mentorship dynamics, experienced vulnerability, and enacted agency to align institutional norms with their own professional values. The study shows that identity formation during a transition period is not limited to novice teachers but also applies to experienced teachers recalibrating their sense of self in new contexts. By illustrating how teacher identity is shaped by social interaction and reflection, the study contributes to understanding teacher development and adaptation as a dynamic process and offers implications for more adaptive induction and mentoring practices in higher education.