Fen bilimleri dersi 8. sınıf mevsimler konusunun yaratıcı drama ile öğretiminin akademik başarı ve öğrenme kalıcılığı üzerindeki etkisi
The effect of teaching the grade 8 science topic seasons through creative drama on academic achievement and learning retention
- Tez No: 1005220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERYILMAZ MUŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiyede öğrencilerin PISA ve TIMSS gibi evrensel değerlendirme çalışmalarında beklenen başarıyı gösterememesinde, ezbere dayalı öğrenme süreçleri önemli bir etken olarak görülmektedir. Bu öğrenme süreçleri öğrencilerin bilgiyi kalıcı biçimde yapılandırmasını zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda yaratıcı drama, öğrenciyi öğrenme sürecinin merkezine alan ve mevcut öğretim yöntemlerinden farklı bir anlayışta bir öğretim yöntemi olarak dikkat çekmektedir. Öğrencilerin etkin katılımını temel alan bu yöntemin, fen bilimleri derslerinde öğrenmenin niteliğini artırabileceği düşünülmektedir. Bu araştırma, ortaokul 8. sınıf fen bilimleri dersinde“Mevsimler”konusunun yaratıcı drama temelli etkinliklerle ele alınmasının, öğrencilerin akademik başarıları ile öğrenilen bilgilerin kalıcılığı üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, nicel araştırma çerçevesinde yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bir devlet ortaokuldaki toplam 36 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde mevsimler konusu iki hafta boyunca deney grubunda yaratıcı drama temelli ele alınırken, kontrol grubunda dersler mevcut öğretim programına göre sürdürülmüştür. Veri toplamak amacıyla, araştırmacının geliştirdiği“Mevsimler Başarı Testi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yalnızca deney grubuna ait son test puanlarında dağılımın normal olmadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, gruplar arası karşılaştırmalarda ön test ve kalıcılık testleri için Bağımsız Gruplar t-Testi, son test sonuçları için ise Mann–Whitney U testi uygulanmıştır. Gruplar içi analizlerde normal dağılımlarda Bağımlı Gruplar t-Testi, normal olmayan dağılımlarda Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, yaratıcı drama yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerin hem akademik başarı hem de öğrenme kalıcılığı açısından kontrol grubundaki öğrencilere göre istatistiksel olarak daha yüksek düzeyde performans sergilediğini ortaya koymuştur. Bu sonucun, uygulanan öğretim yönteminden kaynaklandığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rote learning in Turkey is considered a major reason for students' limited success in international assessments such as PISA and TIMSS, as it prevents the meaningful and lasting construction of knowledge. In contrast, creative drama is a student-centered teaching method that encourages active participation and offers a distinct alternative to traditional approaches. It is thought that this method can enhance learning quality in science education. This study aimed to examine the effect of teaching the topic of“Seasons”through creative drama-based activities on eighth-grade students' academic achievement and retention. The research used a quasi-experimental quantitative design with 36 eighth-grade students from a public middle school in Istanbul during the 2025–2026 academic year. The experimental group was taught the topic using creative drama over two weeks, while the control group continued with the regular curriculum. Data were collected using a researcher-developed“Seasons Achievement Test.”Since the post-test scores of the experimental group were not normally distributed, the Independent Groups t-Test was used for pre- and post-test comparisons between groups, and the Mann–Whitney U test was used for non-parametric post-test data. Within-group comparisons were analyzed using the Paired Samples t-Test and the Wilcoxon Signed-Rank Test, depending on data distribution. Findings showed that students taught through creative drama achieved significantly higher results in both academic performance and retention compared to the control group. These outcomes suggest that the creative drama method positively contributes to students' understanding and long-term learning.