Green synthesis of cobalt oxide nanoparticle using urtica dioica and preparation of agar agar-based cobalt oxide nanocomposite film
Urtica dioica kullanılarak kobalt oksit nanopartikülünün yeşil sentezi ve agar agar bazlı kobalt oksit nanokompozit filmin hazırlanması
- Tez No: 1005231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Nanoteknoloji disiplininde yeşil sentez yöntemi ile nanoyapıların hazırlanması oldukça önemlidir. Tez çalışmasının bir parçası olarak, Urtica Dioica yaprak özütü kullanılarak yeşil yöntemle 70 °C 'de kobalt oksit nanopartiküller sentezlenmiştir. Ayrıca, Agar Agar, Urtica Dioica ve kobalt (II) nitrat hekzahidrat kullanılarak kobalt oksit nanokompozit filmlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Yeşil yöntemle sentezlenen kobalt oksit nanopartikül ve nanokompozit film, X- ışını kırınımı (XRD), Fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) yöntemleriyle incelenmiş ve yapısal ve morfolojik özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Co-O gerilme titreşimlerine atfedilen 529,84 cm-1 ve 649,10 cm-1 'deki bantların varlığı, nanopartiküllerin etkili bir şekilde oluştuğunu doğrulamaktadır. Nanopartiküllerin kısa bir sürede (1 saat) başarıyla oluşturulduğu, sentez sırasında oluşan renk değişiminden anlaşılmaktadır. SEM analizi sonucunda gözlemlenen belirli kobalt oksit nanopartiküllerinin çapının yaklaşık 59 nm olduğu tespit edilmiş ve bu durum, partiküllerin nanometre ölçeğinde olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The preparation of nanostructures through green synthesis method is highly significant in the discipline of nanotechnology. As part of the thesis study, cobalt oxide nanoparticles were synthesized using Urtica Dioica leaf extract via the green method at 70 °C. Furthermore, the synthesis of cobalt oxide nanocomposite films was carried out using Agar Agar, Urtica Dioica, and cobalt (II) nitrate hexahydrate. The cobalt oxide nanoparticle and nanocomposite film synthesized via the green method were investigated using X- ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), and scanning electron microscopy (SEM), revealing their structural and morphological properties. The presence of bands at 529.84 cm-1 and 649.10 cm-1 , attributed to Co-O stretching vibrations, confirms the effective formation of nanoparticles. The nanoparticles were successfully formed within a short period (1 hour), evidenced by a colour change during the synthesis. The SEM analysis revealed that specific cobalt oxide nanoparticles had a diameter of approximately 59 nm, confirming their nanoscale dimensions.