Kültürel farklılıkların grafik tasarım üzerindekietkisinin incelenmesi – Filistin ve Türkiye karşılaştırmaörneği
An investigation of the effect of culturaldifferences on graphic design –a comparative case studyof Palestine and Türki̇ye
- Tez No: 1005277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI BARIŞ KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, kültürel bağlamın grafik tasarım süreci üzerindeki etkisini hem tasarımcı hem de izleyici bakış açısından inceleyen bütüncül bir araştırmadır. Literatürdeki çalışmalar çoğunlukla kültürün yalnızca izleyici algısına ya da tasarımcının bireysel tercihlerine etkisine odaklanmaktadır. Bu çalışma ise Türkiye'nin orta-bağlam ve Filistin'in yüksek-bağlam kültürlerinden gelen tasarımcıların, hem düşük-bağlamlı Batı kültürüne hem de yüksek-bağlamlı hedef kültüre yönelik film posterleri tasarlarken benimsedikleri yaklaşımları karşılaştırarak mevcut boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal temeli, Edward T. Hall'un yüksek/düşük bağlam iletişim modeli ile Geert Hofstede'in kültürel boyutlar kuramına dayanmaktadır. Katılımcıların (Yüksek-bağlam için n=32, Düşük-bağlam için n=32) ürettikleri tasarım çıktıları, hazırladıkları proje özetleri, oluşturulan persona dosyaları, süreç boyunca tutulan gözlem notları ve uzman değerlendirmeleri hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılarak sistemli bir biçimde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, yüksek bağlamlı kültürden gelen tasarımcıların daha sembolik, duygusal ve dolaylı anlatım yöntemlerine yöneldiğini; orta bağlamlı tasarımcıların ise daha açıklayıcı, dengeli ve hedef kültüre uyum sağlamaya odaklanan stratejiler tercih ettiğini göstermektedir. Her iki grubun da düşük-bağlamlı hedef kitleye tasarım üretirken, kendi kültürel kodlarını bilinçli ya da farkında olmadan tasarımlarına yansıttığı görülmüştür. Bu çalışma, kültürlerarası tasarım süreçlerinde yalnızca hedef kitlenin değil, tasarımcının kültürel geçmişinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulamaktadır. Elde edilen sonuçların, grafik tasarım eğitiminde ve profesyonel uygulamalarda kültürel farkındalığın artırılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a holistic study that examines the effect of cultural context on the graphic design process from both the designer's and the audience's perspectives. Studies in the existing literature mostly focus on the impact of culture either on audience perception or on the designer's individual preferences. This study, however, aims to fill the existing gap by comparing the approaches adopted by designers from Turkey's medium-context culture and Palestine's high-context culture while designing film posters targeted at both low-context Western culture and high-context target culture. The theoretical foundation of the research is based on Edward T. Hall's high-/low-context communication model and Geert Hofstede's cultural dimensions theory. The design outputs produced by the participants (for High-context - n=32, for Low-context - n=32), their project briefs, persona documents, observational notes recorded throughout the process, and expert evaluations were systematically analyzed using both qualitative and quantitative methods. The findings indicate that designers from high-context cultures tend to employ more symbolic, emotional, and indirect forms of expression, whereas designers from medium-context cultures prefer more explicit, balanced strategies with a stronger focus on adapting to the target culture. In both groups, it was observed that designers either consciously or unconsciously reflected their own cultural codes in their designs when producing work for a low-context audience. This study emphasizes that in cross-cultural design processes, it is essential to consider not only the cultural background of the target audience but also the designer's own cultural framework. The results are expected to contribute to strengthening cultural awareness in graphic design education and professional practice.