Öğrenme güçlüğü olan çocukların annelerinin aile yaşamkalitesi, öz yeterlilik, stres, ev ödevi çatışması ve ebeveynyetkinliği arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between the quality of familylife, self-efficacy, stress, homework conflict, and parentalcompetence among mothers of children with learningdifficulties
- Tez No: 1005278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE EMEL SARDOHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7–11 yaş aralığında Öğrenme Güçlüğü olan çocuğun annelerinin aile yaşam kalitesi, öz yeterliği, stres, ev ödevi çatışması ve ebeveyn yetkinliği düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelenmesidir. Araştırma ayrıca, belirtilen değişkenlerin özelliklerine göre (anne yaşı, çocuğun tanı süresi vb.) farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymayı da amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırmaya katılım sağlayan 7-11 yaş aralığında öğrenme güçlüğü olan çocuğun 185 annesi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan Aile Demografik Bilgi Formu ve“Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (EÖYÖ)”,“Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği (BCAYKÖ)”ve“Özgül Öğrenme Güçlüğüne Özgü Stres, Ev-Ödevi ve Ebeveynlik Yetkinliği Ölçeği (ÖÖG-SEY)”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi ise SPSS 29 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrenme güçlüğü olan çocukların annelerinin ebeveyn öz yeterlik düzeyleri artıkça aile yaşam kalitesi ve ebeveynlik yetkinliği düzeylerinin arttığı, ebeveyn öz yeterlik düzeyleri artıkça ÖÖG özgü stres ve ev ödevi çatışma düzeylerinin azaldığı, aile yaşam kalitesi artıkça ev ödevi çatışma düzeylerinin azaldığı, ÖÖG özgü stres düzeyleri artıkça ev ödevi çatışma düzeylerinin arttığı ÖÖG özgü stres düzeyleri artıkça ebeveynlik yetkinliği düzeylerinin azaldığı ve ev ödevi çatışma düzeyleri artıkça ebeveynlik yetkinliği düzeylerinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, ulusal ve uluslararası alanyazınla tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the family life quality, self-efficacy, stress, homework conflict, and parental competence levels of mothers of children aged 7–11 with learning difficulties and to examine the relationships between these variables. The study also aims to reveal whether the specified variables differ according to their characteristics (mother's age, duration of the child's diagnosis, etc.). This study, which used a relational screening model, involved 185 mothers of children aged 7-11 with learning difficulties. The data collection tools used in the study were the Family Demographic Information Form and the“Parent Self-Efficacy Scale (EÖYÖ)”created by the researcher, the“Beach Center Family Quality of Life Scale (BCQLS)”, and the“Specific Stress, Homework, and Parenting Competence Scale for Specific Learning Difficulties (SLD-SCPC)”. The research data were analyzed using the SPSS 29 statistical package program. According to the research results, among mothers of children with learning difficulties as parental self-efficacy levels increased, family life quality and parenting competence levels increased, and as parental self-efficacy levels increased, stress levels specific to specific learning difficulties and homework conflict levels decreased. As family life quality increases, homework conflict levels decrease, as stress levels specific to specific learning difficulties increase, homework conflict levels increase, as stress levels specific to specific learning difficulties increase, parenting competence levels decrease, and as homework conflict levels increase, parenting competence levels decrease. The research results were discussed in relation to the national and international literature, and recommendations were made.