The preservation of the cultural heritage in its regional context: Making a new archaeology museum in Diyarbakir
Bölgesel bağlamında kültürel mirasın korunması: Diyarbakır?da yeni bir arkeoloji müzesi yapmak
  1. Tez No: 230922
  2. Yazar: FRANCESCA GULLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÜNSAL, YRD. DOÇ. DR. GÜL PULHAN, YRD. DOÇ. DR. LUCİENNE THYS-SENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yerel idari kurumların ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin desteğiyle, son yıllarda Diyarbakır Arkeoloji Müzesinin personeli müzenin yeni yerine taşınma projesini tasarlayıp uygulayarak yerel kültürel mirasın korunmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında lider rolü oynamayı hedeflenmektedir. Mevcut müzedeki yapısal sorunlar ve özellikle de binanın sınırlı boyutları müzeye koleksiyonun %10'undan fazlasını teşhir edememesine yol açıyordu. Bu yüzden Arkeoloji Müzesinin ihtiyaçlarına daha uygun bir mevkii için tasarlanan proje bugünlerde uygulama aşamasındadır. Tarihi kent tahkimatının çekirdeği olan İçkale'de kapsamlı bir müze oluşturma projesinin ilk önerisinden 12 yıl sonra, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi üç tarihi binaya taşınmak üzere son adımları atmaktadır. Bu arada GAP çerçevesinde büyük barajların inşaası arkeolojik miras konusunda özellikle zengin olan bir bölgede kültürel ve doğal mirası yakından etkileyen bir değişim sürecini başlatmıştır.Bu araştırma sivil toplumca da paylaşılan bir kültürel girişim olarak yeni Arkeoloji Müzesinin tarihini anlatıp yukarıda söz edilen çarpıcı biçimde farklı iki unsuru uzlaştırmaya çalışmaktadır. Ayrıca bu araştırma, yeni müzenin amaçlarına uygun olarak bütün bölgeyi kapsayan eğitim ve sosyal yardım stratejileri oluşturup müzeye sunmayı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the support of the local administrative institutions and several NGOs, in recent years the staff of the Diyarbakır Archaeology Museum has been designing and implementing the project of its new venue in order to play a leading role in the scene of the preservation and transmission of the local cultural heritage. The structural problems faced in the current museum building, but particularly the limited dimensions of space, did not allow exhibiting more than 10% of the collection. Therefore, a more suitable venue for the Archaeology Museum was needed and the project is now in process. Thus, twelve years after the initial proposal of an extended museum compound in the İçkale area, the nucleus of the historical city fortification, the Diyarbakır Archaeology Museum today is finally completing the last steps towards its transfer into three historical buildings. Meanwhile, the construction of several large dams within the GAP Project, and the consequent flooding of significant zones of a territory particularly rich in archaeological heritage have also initiated numerous transformations deeply affecting the local cultural and natural heritage.This research constitutes an attempt to conciliate these two dramatically contrasting aspects of cultural heritage that are simultaneously in force in the region by telling the story of the new Archaeology Museum as a cultural initiative shared by the civil society. Furthermore, in accordance with the new Museum?s goals, the research delivers educational initiatives and outreach strategies aimed at involving all segments of the population from the region.