Evli bireylerde evlilik doyumu ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between marital satisfaction and job satisfaction in married individuals
- Tez No: 1005297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, evli ve iş yaşamında aktif çalışan bireylerin evlilik doyumları ve iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma Konya ilinde yaşayan evli ve iş hayatında aktif olarak çalışan 18 yaş üzeri 170 erkek, 130 kadın toplam 300 bireylerle gerçekleştirilmiştir. Evlilik doyumuna dair veriler“Evlilik Doyumu Ölçeği”ile iş doyumuna dair veriler“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ile kişisel bilgiler ise“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında sosyal paylaşım siteleri ve sosyal medya araçları üzerinden bireylere kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Kartopu örnekleme yöntemi ile araştırmaya katılan bireylerin araştırmanın kriterlerini karşılayan diğer bireylerle paylaşılması istenmiştir. Bu çalışmada elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre evlilik doyumu ve iş doyumu arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu ve iş doyumunun evlilik doyumunu anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between marital satisfaction and job satisfaction among married individuals who are actively engaged in working life. The sample of the study consists of 300 individuals aged 18 and over, including 170 men and 130 women, residing in Konya. Data on marital satisfaction were collected using the Marital Satisfaction Scale, while data on job satisfaction were obtained using the Minnesota Job Satisfaction Scale. Personal information was obtained through the Personal Information Form. Participants were reached via social networking sites and social media platforms using the convenience sampling method. In addition, the snowball sampling method was employed to reach individuals who met the research criteria. The data obtained in this study were analyzed using IBM SPSS Statistics software. The findings indicate that there is a statistically significant and positive relationship between marital satisfaction and job satisfaction. Moreover, job satisfaction was found to be a significant predictor of marital satisfaction.