Kırgızistan endüstri ilişkileri sistemi ve Türk endüstri ilişkileri sistemiyele karşılaştırılması
The Comparison of Kırgyzstan industrial relations system with Turkish industrial relations system
  1. Tez No: 100529
  2. Yazar: VENERA IRGINBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz Endüstri ilişkiler sistemi, içeriğinde işçiler, işverenler ve devletin bulunduğu bir sistemdir. Bir ülkede endüstri ilişkiler sistemi birbirinden farklı olarak oluşturulmaktadır. Bu çalışmada endüstrileşme yolunda çaba gösteren Kırgızistan endüstri ilişkiler sisteminin temel özellikleri ve Türk endüstri ilişkiler sisteminin karşılaştırılması incelenmiştir. Bu doğrultuda iki ülkenin endüstri ilişkilerinin yasal çerçevesinin bazı benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Karşılaştırmada daha çok günümüz endüstri ilişkileri yer almıştır. ABSTRACT Industrial relations systems is that which contains employees, employers and the state within its structure. Industrial relations systems is formed differently from each other. With this work, the main properties of Kyrgyzstan industrial relations systems, which endeavours for being industrialised and a comparison with Turkish Industrial relations system, are evaluated. For this purpose, the similarities and the discrepancies of the legal frames of industrial relations of these two countries are disclosed. In this comparison current industrial relations is mostly considered.
Özet (Çeviri)