Cerrahi servislerinde çalışan hemşirelerde psikolojik sağlamlık, algılanan stres ve uyku kalitesi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological resilience, perceived stress, and sleep quality levels in nurses working in surgical departments
  1. Tez No: 1005317
  2. Yazar: ZEYNEP BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ÇİRİŞ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Genel Cerrahi, Nursing, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Giriş: Sağlık hizmetlerinin kesintisiz sunulmasında önemli bir role sahip olan hemşireler, özellikle cerrahi servislerde yoğun iş yükü, vardiyalı çalışma ve yüksek sorumluluk altında görev yapmaktadır. Tüm bunlar cerrahi hemşirelerinin algıladıkları stres düzeylerini artırmakta ve uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Psikolojik sağlamlık ise bireylerin stresli yaşam olayları karşısında uyum sağlayabilme ve işlevselliğini sürdürebilme kapasitesi olarak tanımlanmakta olup, hemşirelerin mesleki stresle baş etmesinde koruyucu bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Amaç: Bu çalışma, cerrahi hemşirelerinin psikolojik sağlamlık, algılanan stres ve uyku kalitesi düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki çalışmanın örneklemini cerrahi servislerde çalışan 269 hemşire oluşturdu. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”kullanılarak toplandı. Bulgular: Hemşirelerin“Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”toplam 70,17±12,43;“Algılanan Stres Ölçeği”toplam 27,76±5,40 ve“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”toplam 9,04±3,00 puan aldı.“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”toplam puanı ile“Algılanan Stres Ölçeği”toplam puanları arasında düşük düzeyde negatif bir korelasyon gözlemlendi (r = −0,260, p < 0,001).“Algılanan Stres Ölçeği”toplam puan ile“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta düzeyde pozitif bir korelasyon belirlendi (r = 0,335, p < 0,001). Bununla birlikte,“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”toplam puan ile“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”toplam puan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı (r = −0,087, p > 0,05). 13 Sonuç: Bu çalışma, cerrahi hemşirelerinin psikolojik sağlamlık, algılanan stres ve uyku kalitesi düzeylerini birlikte ele alarak, bu üç alanın hem bireysel hem de çalışma yaşamına ilişkin koşullarla nasıl şekillendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Registered nurses, who play a pivotal role in the uninterrupted provision of healthcare services, work under considerable workloads, shift work, and considerable responsibility, especially in surgical departments. The aforementioned factors have been shown to increase stress levels in surgical nurses, with a concomitant negative effect on sleep quality. Psychological resilience is defined as the capacity of individuals to adapt to stressful life events and maintain their functionality. It is considered a protective factor in nurses' coping with occupational stress. Objective: This study was conducted to determine the levels of psychological resilience, perceived stress, and sleep quality among surgical nurses, and to examine the relationships between these variables. Method: The sample for this descriptive and exploratory study consisted of 269 nurses working in surgical departments. Data were collected online using a Personal Information Form, the Connor–Davidson Resilience Scale“, the Perceived Stress Scale, and the Pittsburgh Sleep Quality Index. Results: The nurses' mean score on the Connor–Davidson Resilience Scale was 70.17±12.43, on the Perceived Stress Scale 27.76±5.40, and on the Pittsburgh Sleep Quality Index 9.04±3.00. A low negative correlation was observed between nurses' total scores on the Psychological Resilience Scale and the Perceived Stress Scale (r = −0.260, p < 0.001). A statistically significant positive correlation of moderate strength was identified between the total score on the ”Perceived Stress Scale“ and the total score on the ”Pittsburgh Sleep Quality Index" (r = 0.335, p < 0.001). However, no statistically significant relationship was found between the total score on the Psychological Resilience 15 Scale and the total score on the Pittsburgh Sleep Quality Index (r = −0.087, p > 0.05). Conclusion: This study examined the psychological resilience, perceived stress, and sleep quality levels of surgical nurses. The study revealed how these three areas are shaped by both individual and work-related conditions.