Pankreatikoduodenektomı uygulanan pankreas başı adenokarsınomlu hastalarda preoperatıf peripankreatik vasküler yapı ölçümleri ve inflamatuar belirteçlerin r1 rezeksıyon ile lenf nodu pozitifliği üzerine etkisi
The impact of preoperative peripancreatic vascular measurements and inflammatory markers on r1 resection and lymph node positivity in patients undergoing pancreaticoduodenectomy for pancreatic head adenocarcinoma
- Tez No: 1005332
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEŞKEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Pankreatikoduodenektomi uygulanan pankreas başı adenokarsinomlu hastalarda preoperatif peripankreatik damar çapları ile sistemik inflamatuar belirteçlerin, R1 rezeksiyon, lenf nodu pozitifliği ve patolojik vasküler invazyonu öngörmedeki değerini incelemek; basit ve özgün birleşik göstergeler (ör. SIRI×CA19-9, NLR×CA19-9) ile klinikte uygulanabilir bir risk yaklaşımı önermektir. Gereç ve Yöntem: 2019–2025 arasında tek merkezde opere edilen ardışık 134 hastanın retrospektif kohortu analiz edildi. BT'de PV, SMV, SMA, GDA çapları standardize düzlemlerde ölçüldü. Preoperatif 15 gün içinde alınan hemogram/ biyokimyadan NLR, PLR, MLR, SII, PNI, ALI, AISI, SIRI, ALBI ve CA19-9 hesaplandı/kaydedildi. Birincil sonlanımlar R durumu (R0/R1) ve pN (N0/N1/N2); ikincil sonlanım vasküler invazyondu. Uygun karşılaştırma testleri ve ROC analizleriyle ayırıcılık (AUC), eşik, duyarlılık/özgüllük elde edildi. Bulgular: R1 grubunda VKİ ve ALI daha düşüktü; pozitif lenf nodu sayısı daha yüksekti. R1 ile SIRI×CA19-9 anlamlı, NLR×CA19-9 sınırda anlamlı ilişkiliydi. Vasküler invazyon varlığında CA19-9, SIRI×CA19-9, NLR×CA19-9 ve PLR×MLR anlamlı; ayrıca SMV çapı ayrım gücü gösterdi. ROC sonuçları sırasıyla: CA19-9 AUC 0,706 (eşik ≈226 U/mL), SIRI×CA19-9 AUC 0,723 (eşik ≈4,98×10^5), NLR×CA19- 9 AUC 0,706 (eşik ≈784), PLR×MLR AUC 0,627 (eşik ≈60,9) ve SMV çapı AUC 0,644 (eşik ≈12,3 mm); duyarlılık/özgüllükler orta düzeyde seyretti. Sonuç: Preoperatif dönemde yalnızca rutin laboratuvar ve BT'den türetilen birleşik göstergeler (özellikle SIRI×CA19-9 ve NLR×CA19-9) R1 rezeksiyon riski ve vasküler invazyon olasılığını klinik açıdan anlamlı bir doğrulukla öngörebilir. SMV çapının eklenmesi ayırt etmeyi güçlendirebilir. Bu özgün, kolay uygulanabilir kompozit metrikler; neoadjuvan tedaviye yönlendirme ve damar rekonstrüksiyonu gerektirebilecek olguların preoperatif risk katmanlamasında pratik bir karar desteği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate whether preoperative peripancreatic vascular diameters and systemic inflammatory biomarkers predict R1 resection, lymph-node positivity, and pathological vascular invasion in pancreatic head adenocarcinoma after pancreaticoduodenectomy, and to propose simple, original composite indicators (e.g., SIRI×CA19-9, NLR×CA19-9) for clinical risk stratification. Materials and Methods: We retrospectively analyzed a single-center cohort of 134 consecutive patients operated between 2019 and 2025. Portal vein (PV), superior mesenteric vein (SMV), superior mesenteric artery (SMA), and gastroduodenal artery (GDA) diameters were measured on standardized CT planes. Preoperative labs within 15 days provided NLR, PLR, MLR, SII, PNI, ALI, AISI, SIRI, ALBI, and CA19-9. Primary outcomes were margin status (R0/R1) and pathological nodal status (pN0–N2); secondary outcome was vascular invasion. Appropriate comparative tests and ROC analyses yielded AUCs, cut-offs, sensitivity, and specificity. Results: R1 cases had lower BMI and ALI and a higher number of positive nodes. R1 status was significantly associated with SIRI×CA19-9 and borderline with NLR×CA19-9. Vascular invasion correlated with CA19-9, SIRI×CA19-9, NLR×CA19-9, PLR×MLR, and with SMV diameter. ROC performance: CA19-9 AUC 0.706 (cut-off ~226 U/mL), SIRI×CA19-9 AUC 0.723 (cut-off ~4.98×10^5), NLR×CA19-9 AUC 0.706 (cut-off ~784), PLR×MLR AUC 0.627 (cut-off ~60.9), and SMV diameter AUC 0.644 (cut-off ~12.3 mm); sensitivities/specificities were moderate. Conclusion: Composite preoperative metrics derived solely from routine labs and CT—particularly SIRI×CA19-9 and NLR×CA19-9—show clinically meaningful accuracy for predicting R1 resection risk and vascular invasion. Incorporating SMV diameter may further enhance discrimination. These original, easy-to-apply indices offer practical decision support for preoperative risk stratification, informing selection for neoadjuvant therapy and anticipating the need for vascular reconstruction.