Oyun çalışmalarının entelektüel evriminin haritalandırılması: 2001-2025 dönemine ilişkin hesaplamalı bibliyometrik analiz
Mapping the intellectual evolution of game studies: A computational bibliometric analysis of the 2001-2025 period
- Tez No: 1005333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, İstatistik, Communication Sciences, Science and Technology, Statistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Oyun çalışmaları, 2001'deki kurumsallaşmasından bu yana baskın paradigması olmayan parçalanmış bir araştırma ekosistemine dönüşmüştür. Alanın bütünleşik bir disiplin mi yoksa yapısal olarak ayrışmış bir alan mı olduğu sorusu, literatürde ampirik değil teorik değerlendirmelerle ele alınmıştır. Tez, oyun çalışmalarının 25 yıllık entelektüel evrimini hesaplamalı yöntemlerle sistematik biçimde haritalandırmaktadır. Beş temel dergiden (Game Studies, Games and Culture, IJGBL, IJSG, IJCGT) 1.868 tam metin makale; LDA tabanlı konu modelleme, GPT-4 destekli semantik etiketleme, zamansal eğilim analizi ve ortak yazarlık ağı analizi ile incelenmiştir. Bulgular, hegemonya kurulamayan 30 araştırma konusu ortaya koymaktadır. Ludoloji-naratoloji tartışmasının terminolojik olduğu (%82 semantik benzerlik), beşeri bilimler ile STEM dergilerinin farklı evrenler oluşturduğu (%8,8 konu örtüşmesi) tespit edilmiştir. Zamansal analiz,“Oyun nedir?”sorusundan“Oyunlar ne işe yarar?”sorusuna geçişi ve uygulamalı oyun araştırmasının çeşitlenmesini göstermektedir. Ağ metrikleri (Q = .9731), araştırmacıların %90'ının birbirine ulaşamadığını ortaya koyarak Whitley'in“parçalanmış adhokrasi”modelinin ilk ampirik doğrulamasını sunmaktadır. Tez, Kuhn'un paradigma yaklaşımı ve Whitley'in tipolojisi çerçevesinde tematik, sosyal ve epistemolojik analizi bütünleştirmekte; GPT-4 destekli etiketlemeyi bilimölçüme metodolojik yenilik olarak sunmaktadır. Bu hesaplamalı-ampirik çerçeve, alan tartışmalarına nicel zemin sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its institutionalization in 2001, game studies has evolved into a fragmented research ecosystem lacking a dominant paradigm. Whether the field constitutes a unified discipline or a structurally fragmented domain has been addressed through theoretical rather than empirical assessments. This thesis systematically maps the 25-year intellectual evolution of game studies through computational methods. A corpus of 1,868 full-text articles from five core journals (Game Studies, Games and Culture, IJGBL, IJSG, IJCGT) was analyzed using LDA-based topic modeling, GPT-4-assisted semantic labeling, temporal trend analysis, and co-authorship network analysis. Findings reveal 30 research topics where no hegemony emerges. The ludology-narratology debate proves terminological (82% semantic similarity), while humanities and STEM journals form separate universes (8.8% topic overlap). Temporal analysis demonstrates a shift from“What is a game?”to“What are games useful for?”alongside diversification of applied game research. Network metrics (Q = .9731) reveal 90% of researchers remain mutually unreachable, providing the first empirical validation of Whitley's“fragmented adhocracy”model. Integrating thematic, social, and epistemological analysis within Kuhn's paradigm framework and Whitley's typology, the thesis introduces GPT-4-assisted labeling as a methodological innovation to scientometrics. This computational-empirical framework provides a quantitative foundation for field discussions.