Hibrit rejimlerde demokrasi ve siyasi istikrar ilişkisi: Seçilmiş ülke örnekleri üzerinden karşılaştırmalı bir analiz (2006-2024)
The relationship between democracy and political stability in hybrid regimes: A comparative analysis through selected country examples (2006–2024)
  1. Tez No: 1005351
  2. Yazar: DENİZ ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ALTINBAŞ UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Hibrit rejimler, otoriterlik ile demokrasi arasındaki 'gri bölgede' konumlanan; demokratikleşme talepleri ile otoriter eğilimler arasındaki dinamiklerin şekillendirdiği siyasal sistemler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma; Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından yayımlanan Demokrasi Endeksi (Democracy Index) raporunda 'hibrit rejim' kategorisinde yer alan Türkiye, Gürcistan ve Ermenistan örneklemi üzerinden, demokrasi düzeyi ile siyasi istikrar arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmada; ülkelerin demokrasi düzeyleri EIU verilerine, siyasi istikrar göstergeleri ise Dünya Bankası Dünya Genelinde Yönetişim Göstergeleri (World Bank - Worldwide Governance Indicators) veri setine dayandırılarak karşılaştırmalı bir analize tabi tutulmuştur. Analiz, 2006-2024 dönemini kapsayan veriler ışığında yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, ülkelerin zaman içerisinde yaşadıkları rejim değişimleri ve siyasal dönüşümler değerlendirilmiş; demokrasi düzeyi ile siyasi istikrar arasındaki paralellik veya ayrışmalar incelenmiştir. Bulgular, kısa vadede demokratikleşme süreçlerinin geçici istikrarsızlıklar yaratabildiğini, ancak uzun vadede kurumsallaşma yoluyla istikrarı güçlendirebildiğini göstermektedir. Örneğin, Ermenistan'da demokratikleşme süreçleri kısa süreli istikrarsızlıklara neden olmuştur. Türkiye'de ise son yıllarda yaşanan demokratik gerilemenin, siyasi istikrarla paralel biçimde olumsuz yönde seyrettiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, 2006–2024 yılları arasında hibrit rejim kategorisindeki üç ülkenin demokrasi ve siyasi istikrar ilişkisini karşılaştırmalı biçimde analiz ederek, hibrit rejimlerin dinamiklerini anlamaya yönelik literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hybrid regimes are defined as political systems positioned in the“gray zone”between authoritarianism and democracy, shaped by the dynamics between demands for democratization and authoritarian tendencies. This study examines the relationship between the level of democracy and political stability through the cases of Türkiye, Georgia, and Armenia, which are included in the“hybrid regime”category in the Democracy Index report published by the Economist Intelligence Unit (EIU). In the research, the democracy levels of the countries are based on EIU data, while political stability indicators are grounded in the World Bank's Worldwide Governance Indicators dataset, and the data have been subjected to a comparative analysis. The analysis was conducted in light of data covering the period from 2006 to 2024. Within the scope of the study, the regime changes and political transformations experienced by the countries over time were evaluated; the parallels or divergences between the level of democracy and political stability were examined. The findings demonstrate that democratization processes may generate temporary instability in the short term; however, in the long term, they can strengthen stability through institutionalization. For example, in Armenia, democratization processes led to short-term instability. In Türkiye, it has been observed that the democratic backsliding experienced in recent years has followed a parallel negative trend in political stability. This study aims to contribute to the literature by comparatively analyzing the relationship between democracy and political stability in three countries classified under the hybrid regime category between 2006 and 2024, thereby seeking to provide a better understanding of the dynamics of hybrid regimes.