Beliren yetişkinlik döneminde arkadaşlık ilişkilerinde yaşanan hayal kırıklığı: Nitel bir çalışma
Disappointment experienced in friendship relationships during emerging adulthood: A qualitative study
  1. Tez No: 1005352
  2. Yazar: ÖZLEM TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, beliren yetişkinlik döneminde arkadaşlık ilişkilerinde yaşanan hayal kırıklığı olgusu ile ilgili bireylerin deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu dönemde arkadaşlık ilişkileri, bireylerin hem kimlik gelişiminde hem de duygusal yaşantılarını düzenleme süreçlerinde merkezi bir rol üstlenmektedir. Ancak bu ilişkiler içinde ortaya çıkan hayal kırıklıklarının, bireyler tarafından nasıl yaşandığı ve anlamlandırıldığına dair çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı, ruhsal sağlık açısından kırılganlıkların arttığı bu gelişimsel dönemde, arkadaşlığın önemli bir sosyal kaynak olarak nasıl işlev gördüğünü ve arkadaşlık ilişkilerinde yaşanan hayal kırıklıklarının beliren yetişkinler tarafından nasıl deneyimlendiğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma, 9 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmış; katılımcılara açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Elde edilen verilerin tematik analizi sonucunda 3 tema ve 11 alt tema saptanmıştır. İlk temanın adı“Arkadaşlığın Tanımlanması”, ikinci temanın“Yakın Arkadaşlık İlişkilerinin Dinamikleri”, üçüncü ve son temanın adı ise“Yakın Arkadaşlıkta Hayal Kırıklığının Dinamikleri”olarak belirlenmiştir. Araştırma bulguları, arkadaşlık ilişkileri içerisinde yaşanan hayal kırıklığı deneyiminin beliren yetişkinler üzerinde çok boyutlu etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Farklı örneklemler ve yöntemlerle yürütülecek ileri çalışmaların, arkadaşlık ilişkileri ve hayal kırıklığı deneyimine yönelik önleyici ve destekleyici müdahale yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine individuals' experiences regarding the phenomenon of disappointment in friendships during emerging adulthood. During this period, friendships play a central role in individuals' identity development as well as in the regulation of their emotional experiences. However, studies addressing how disappointments that arise within these relationships are experienced and interpreted by individuals remain limited. The aim of this research is to explore how friendship functions as an important social resource during this developmental period, in which psychological vulnerability increases, and how disappointments experienced within friendships are perceived by emerging adults. In line with this aim, the study was conducted with 9 university students. Data were collected through online and face-to-face focus group interviews, during which open-ended questions were directed to the participants. As a result of the thematic analysis of the data, 3 themes and 11 subthemes were identified. The themes were titled“Definition of Friendship,”“Dynamics of Close Friendship Relationships,”and“Dynamics of Disappointment in Close Friendships.”The findings of the study reveal that the experience of disappointment within friendships has multidimensional effects on emerging adults. It is considered that future studies conducted with different samples and research methods will contribute to the development of preventive and supportive intervention approaches regarding friendship relationships and the experience of disappointment.