Redressing the gap between theory and practice: An evaluation of second language teacher education program from a constructivist perspective
Kuram ile uygulama arasındaki boşluğun giderilmesi: Yapılandırmacı bakış açısıyla yabancı dil öğretmen eğitimi programının değerlendirilmesi
- Tez No: 1005415
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, öğretmen yetiştirme programlarının öğretmen adaylarını sınıf içi uygulamalara ne ölçüde hazırladığına ilişkin değerlendirmelere yönelik ilgi giderek artmaktadır. Programlarda yapılan tekrar eden düzenlemelere rağmen, İngilizce öğretmenliği lisans eğitimi bağlamında kuramsal hazırlık ile gerçek sınıf uygulamaları arasındaki uyuma ilişkin kalıcı sorunların varlığını sürdürdüğü görülmektedir. Bu sorunu ele almak amacıyla, bu çalışma bir devlet üniversitesindeki İngilizce öğretmenliği lisans programını incelemek üzere dördüncü nesil değerlendirme yaklaşımına dayalı, nitel ve yapılandırmacı bir araştırma deseni benimsemiştir. Veriler, bir akademik dönem boyunca öğretmen adayları, program mezunları ve öğretmen eğiticilerinden elde edilen görüşmeler ve yansıtıcı anlatılar yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde, katılımcı grupları arasındaki örtüşen ve ayrışan bakış açılarını belirlemek amacıyla sürekli karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, İngilizce öğretmenliği lisans programının kuramsal temeli açısından güçlü, özellikle alan eğitimi dersleri bağlamında uygulamaya dönük ders yapısı bakımından iyi yapılandırılmış ve nitelikli öğretmen eğiticiler tarafından desteklenen olumlu bir akademik ortam sunduğu yönünde algılandığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, kuram ve uygulamanın yeterince bütünleştirilememesi, uygulama derslerinin gecikmeli ve yetersiz olması, pedagojik alan bilgisi gelişimindeki eksiklikler ile uygulama ortamları ve insan kaynaklarına ilişkin bağlamsal sınırlılıklar gibi tekrar eden bazı sorunlar da belirlenmiştir. Bu sorunlara yanıt olarak katılımcılar, ders dağılımlarının yeniden dengelenmesi, yaşantısal öğrenme fırsatlarının artırılması ve öğretmen yetiştirme sürecini şekillendiren bağlamsal ve kurumsal etmenlerin ele alınması gibi program bütünlüğünü güçlendirmeye yönelik çeşitli öneriler sunmuşlardır. Bu bulgulara dayalı olarak çalışmada, kuram ve uygulamayı yansıtıcı süreçler ve bağlamsal etkiler aracılığıyla dinamik olarak ilişkilendiren Kuram-Uygulama Denge Döngüsü modeli önerilmektedir. Genel olarak bu çalışma, İngilizce öğretmenliği lisans programlarının gelecekteki değerlendirmelerine ışık tutabilecek ve öğretmen eğitiminde kuram-uygulama arasındaki boşluğun giderilmesine yönelik akademik tartışmalara katkı sağlayabilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing attention has been directed toward evaluating the effectiveness of teacher education programs in preparing student teachers for classroom practice. Despite repeated program revisions, persistent concerns remain regarding the alignment between theoretical preparation and real-world application in English language teacher education (ELTE). To address this issue, the present study adopted a qualitative, constructivist research design grounded in a fourth-generation evaluation framework to examine the ELTE program at a state university. Data were collected over one academic term through interviews and reflective accounts provided by student teachers, program graduates, and teacher educators. The data were analyzed using the constant comparative method to identify convergent and divergent perspectives across participant groups. The findings indicate that the ELTE program is perceived as robust in its theoretical foundation, well-structured in its practical coursework—particularly in relation to field education courses—and enriched by a supportive academic environment fostered by qualified teacher educators. Nevertheless, several recurring limitations were identified, including insufficient integration of theory and practice, delayed and inadequate practicum experiences, gaps in the development of pedagogical content knowledge, and contextual constraints related to practicum settings and human resources. In response to these challenges, participants proposed a range of recommendations aimed at enhancing program coherence, such as rebalancing course distributions, expanding experiential learning opportunities, and addressing contextual and institutional factors shaping teacher preparation. Building on these findings, the study introduces the Theory-Practice Equilibrium Cycle (TPEC) model, which conceptualizes theory and practice as dynamically interrelated dimensions mediated by reflective processes and contextual influences. Overall, the study offers insights that may inform future evaluations of ELTE programs and contribute to ongoing scholarly discussions on bridging the theory-practice gap in teacher education.