Tünellerde tasarım ve kazı aşamalarında oluşan belirsizliklerin incelenmesi
Investigation of uncertainties occurring during design and excavation stages in tunnels
- Tez No: 1005425
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN GÖKÇEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı tünel projelerinin etüt ve kazı aşamalarında karşılaşılan kaya kütlesi sınıf farklılıklarının istatistiksel analizi yapılarak nicel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de inşa edilen altı farklı tünelden elde edilen veriler kullanılarak, etüt aşamasında öngörülen kaya kütlesi sınıfları ile kazı sırasında karşılaşılan gerçek değerler arasındaki farklar Ortalama Yüzde Mutlak Fark (MPAD) parametresi ile analiz edilmiştir. Çalışmada ortaya konulan sondaj uzunluğunun tünel uzunluğuna oranı (LDn), toplam karot verimi oranı (TCRn), kaya kalite derecelendirme oranı (RQDn) ve tek eksenli sıkışma dayanımı deney sayısı oranı (UCSn) gibi parametrelerin bu farklılıklar üzerindeki etkileri regresyon ve rastgele orman algoritmaları ile araştırılmıştır. Sonuçlar, TCRn ve RQDn' nin MPAD üzerinde güçlü bir ters ilişkiye sahip olduğunu, bir başka deyişle kaya kütlesi sınıf farklılıklarının bu parametrelerin artmasıyla azaldığını göstermiştir. Ayrıca, sondaj uzunluğu ve toplam karot kazanım değerlerinin tünel güzergahındaki belirsizlikleri azaltmada kritik öneme sahip olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın, tünel mühendisliğinde kazı aşamasında belirsizlikleri en aza indirecek nicel bir yaklaşım sunarak daha doğru tahminlere katkı sağlaması ve maliyet ve zaman kayıplarını azaltması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to perform statistical analyses on rock mass class differences encountered during the investigation and excavation phases of various tunnel projects and to quantitatively evaluate these differences. Using data obtained from five different tunnels constructed in Türkiye, the differences between the rock mass classes predicted during the investigation phase and the actual values encountered during excavation were analyzed with the parameter of Mean Percentage Absolute Difference (MPAD). The effects of the parameters introduced in the study, such as the drilling length ratio to tunnel length (LDn), total core recovery ratio (TCRn), rock quality designation ratio (RQDn) and uniaxial compressive strength test number ratio (UCSn) on these differences were investigated with regression and random forest algorithms. The results showed that TCRn and RQDn have a strong inverse relationship on MPAD, in other words, the rock mass class differences decrease with the increase of these parameters. In addition, it was determined that the drilling length and total core recovery values are of critical importance in reducing the uncertainties in the tunnel route. This study is expected to contribute to more accurate predictions and to reduce cost and time losses by providing a quantitative approach to minimize uncertainties in tunnel engineering during excavation phase.