MAPSE ve TAPSE ile Simpson metodu arasındaki korelasyon: Acil serviste konjestif kalp yetmezliği hastalarının değerlendirilmesi
Correlation between MAPSE and TAPSE with Simpson method: Evaluation of congestive heart failure patients in the emergency department
  1. Tez No: 1005438
  2. Yazar: KÜBRA ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTUĞ EFGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran konjestif kalp yetmezliği hastalarında mitral anüler planın sistolik ekskürsiyonu (MAPSE) ve triküspit anüler planın sistolik ekskürsiyonu (TAPSE) ölçümleri ile Simpson yöntemi kullanılarak hesaplanan sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu sayede, acil servis koşullarında hızlı ve pratik uygulanabilir alternatif parametrelerin geçerliliğinin ortaya konması hedeflenmiştir. Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, Ekim 2025–Nisan 2026 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya kalp yetmezliği tanılı veya şüpheli 47 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda apikal dört boşluk görüntüsünden Simpson yöntemi ile EF ölçüldü; septal ve lateral MAPSE ile TAPSE değerleri M-mod ekokardiyografi kullanılarak değerlendirildi. Veriler SPSS programı ile analiz edildi. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile incelendi; tanısal performans ROC analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 47 hastanın yaş ortalaması 70,17±11,14 yıl, ortalama ejeksiyon fraksiyonu (EF) ise 41,40±15,31 olarak bulundu. EF ile MAPSE ölçümleri arasında güçlü ve anlamlı pozitif korelasyon saptandı (septal: r=0,712; lateral: r=0,688; ortalama: r=0,718; p<0,001). TAPSE ile EF arasında ise daha zayıf ancak anlamlı bir ilişki bulundu (r=0,385; p=0,012). EF kategorilerine göre değerlendirildiğinde, EF azaldıkça MAPSE ve TAPSE değerlerinin kademeli olarak düştüğü gözlendi. EF >%50 grubunda MAPSE ve TAPSE değerleri en yüksek iken, EF <%40 grubunda en düşük seviyelere ulaştı (MAPSE ortalama: 0,92 cm; TAPSE: 1,42 cm). Bu bulgular, özellikle MAPSE'nin EF ile güçlü ilişki gösterdiğini ve sol ventrikül sistolik fonksiyonunun hızlı değerlendirilmesinde kullanılabileceğini düşündürmektedir. Sonuçlar: MAPSE, sol ventrikül sistolik fonksiyonunu değerlendirmede EF ile güçlü korelasyon gösteren, hızlı ve kolay uygulanabilir bir parametredir. TAPSE ise daha sınırlı düzeyde ilişki göstermektedir. Acil servis koşullarında MAPSE ölçümü, EF'nin hızlı tahmini için güvenilir bir alternatif olabilir ve klinik karar sürecine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between mitral annular plane systolic excursion (MAPSE), tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE), and left ventricular ejection fraction (EF) calculated by the Simpson method in patients presenting to the emergency department with congestive heart failure. The study also aimed to assess the clinical utility of rapid and practical alternative echocardiographic parameters. Methods: This prospective observational study was conducted between October 2025 and April 2026 in the Emergency Department of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. A total of 47 patients with known or suspected heart failure were included. EF was measured using the Simpson method from the apical four-chamber view. Septal and lateral MAPSE and TAPSE values were obtained using M-mode echocardiography. Statistical analyses were performed using SPSS software. Correlations between variables were analyzed using Spearman correlation, and diagnostic performance was evaluated using ROC analysis. Results: A total of 47 patients were included, with a mean age of 70.17±11.14 years and a mean ejection fraction (EF) of 41.40±15.31%. A strong and significant positive correlation was found between EF and MAPSE measurements (septal: r=0.712; lateral: r=0.688; mean: r=0.718; p<0.001). TAPSE showed a weaker but still significant correlation with EF (r=0.385; p=0.012). When analyzed according to EF categories, both MAPSE and TAPSE values decreased progressively as EF declined. The highest values were observed in the EF >50% group, while the lowest values were seen in the EF <40% group (mean MAPSE: 0.92 cm; TAPSE: 1.42 cm). These findings suggest that MAPSE has a strong relationship with EF and may be a useful parameter for rapid assessment of left ventricular systolic function in the emergency setting. Conclusion: MAPSE is a practical and reliable parameter that shows strong correlation with EF in assessing left ventricular systolic function. TAPSE demonstrates a weaker association. In emergency settings, MAPSE may serve as a rapid and useful alternative for estimating EF and may support clinical decision-making.