The effect of artificial intelligence perceptions on human resource management practices
Yapay zeka algılarının insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkisi
  1. Tez No: 1005466
  2. Yazar: AHMED MOHAMED ABDULSALAM AL SHAIKKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA SAVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Libya'daki işletmelerde yapay zekâ (YZ) algılarının insan kaynakları yönetimi (İKY) uygulamaları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmanın amacı, YZ'ye yönelik olumlu ve olumsuz tutumların seçim, eğitim, performans değerlendirme, kariyer planlama, ücretlendirme ve iş tanımı gibi kritik İKY fonksiyonlarını nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Endüstri 4.0 bağlamında YZ, İKY'de dönüştürücü bir araç olarak öne çıkarken, etkin entegrasyonu büyük ölçüde yöneticilerin algılarına ve örgütsel hazırlık durumuna bağlıdır. Nicel araştırma tasarımı ile gerçekleştirilen çalışmada, yöneticilerden çevrimiçi platformlar aracılığıyla yapılandırılmış anketler yoluyla veri toplanmıştır. Çalışmada Schepman ve Rodway (2020) tarafından geliştirilen YZ tutum ölçeği ile Singh (2004) tarafından geliştirilen İKY uygulamaları ölçeği kullanılmıştır. Hipotezleri test etmek ve YZ algıları ile İKY uygulamaları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular, YZ'ye yönelik olumlu tutumların İKY uygulamalarını anlamlı şekilde geliştirdiğini, olumsuz tutumların ise bu uygulamaları engellediğini göstermiştir. Bu durum, yöneticiler arasında olumlu YZ algılarının şekillendirilmesinin stratejik önemini vurgulamaktadır. Çalışma, hızlı teknolojik adaptasyona sahip ancak sınırlı ampirik bulguların bulunduğu Libya bağlamında YZ algılarının İKY üzerindeki rolünü doğrulayarak literatüre katkı sağlamaktadır. Kesitsel tasarım ve öz-beyan veriler gibi sınırlılıklar belirtilmiş, uzunlamasına ve karma yöntemli çalışmalar önerilmiştir. Çalışma, işletmelere YZ'yi İKY'ye etkin ve sürdürülebilir biçimde entegre etmeleri konusunda pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of AI perceptions on HR practices in Libyan businesses. The research seeks to clarify the extent to which positive or negative perceptions of AI have an impact on the major functions of HRM, namely selection, training, performance appraisal, career planning, compensation, and job description. With Industry 4.0 coming into force, AI has become a key transformative tool for HRM, but much depends on managerial perceptions and organizational readiness for its effective utilization. Through a quantitative research approach, data were collected amongst managers by means of a structured questionnaire disseminated through online media. Established scales were applied in the research: the AI attitude scale developed by Schepman and Rodway (2020) and the HRM practices scale developed by Singh (2004). Statistical analyses like correlation and regression were undertaken to test the hypotheses and ascertain the strength and direction of relationships between AI perceptions and HRM practices. The results showed that the more positive the attitude towards AI, the more it will enhance HRM practices. On the other hand, negative attitudes will inhibit HRM that is directed to the perception of AI, thus emphasising the importance of managers being able to form a positive perception of the technology from a strategic point of view. The research contributes to the literature by providing empirical evidence of how AI perceptions shape HRM practices in Libya, a fast-adjusting market, yet with scant empirical focus. Limitations such as cross-sectional design, use of self-reported data are conceded with recommendations of longitudinal and mixed-methods approaches. The study furthers the proposition for practical advice to be offered to companies seeking an efficient and sustainable integration of AI into HRM practices.