Genetic pathways of plasmid-mediated antibiotic resistance in sewage water bacteria
Kanalizasyon suyundaki bakterilerde plazmit aracılı antibiyotik direncinin genetik mekanizmaları
  1. Tez No: 1005510
  2. Yazar: YOUSIF DLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Biyoloji, Genetics, Microbiology, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Irak'ın güneyindeki Bağdat'ta kanalizasyon suyundan izole edilen bakterilerde plazmit aracılı antibiyotik direncini incelemektedir. Üçüncü Nehir'den alınan örnekler, bakteriyel tanımlama, antimikrobiyal duyarlılık testi (AST) ve PCR ile blaNDM, blaTEM, sul1, sul2, mecA, PVL, eta gibi önemli direnç genlerinin tespiti için analiz edilmiştir. Sonuçlar, hem Gram-negatif hem de Gram-pozitif izolatlarda yüksek direnç oranları göstermiş, bazı durumlarda son çare antibiyotiklere karşı tam direnç saptanmıştır. Birden fazla genin aynı izolatta bulunması, çoklu ilaç direncinin yayılmasında mobil genetik elementlerin rolünü işaret etmektedir. Bulgular, kanalizasyon suyunun dirençli bakteri için önemli bir rezervuar olduğunu ve gelişmiş atık su arıtımı ile çevresel izleme gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines plasmid-mediated antibiotic resistance in bacteria from sewage water in southern Baghdad, Iraq. Samples from the Third River were analyzed for bacterial identification, antimicrobial susceptibility (AST), and detection of key resistance genes (blaNDM, blaTEM, sul1, sul2, mecA, PVL, eta) using PCR. Results showed high resistance rates in both Gram-negative and Gram-positive isolates, including complete resistance to last-resort antibiotics in some cases. Multiple genes were often present in the same isolate, indicating the role of mobile genetic elements in spreading multidrug resistance. These findings highlight sewage water as a significant reservoir of resistant bacteria and stress the need for improved wastewater treatment and environmental monitoring.