Car-t hücrelerin allojenik kullanımının araştırılması ve anti kanser etkinliğinin test edilmesi
Investigation of the allogeneic use of car-t cells and testing of thei̇r anti̇-cancer activity
- Tez No: 1005511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biyoteknoloji, Biology, Genetics, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Geleneksel kanser tedavi yaklaşımları olan kemoterapi ve radyoterapi, sağlıklı hücreler üzerinde oluşturdukları toksik etkiler nedeniyle hastaların yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemekte ve sınırlı bir tedavi başarısı sunmaktadır. Moleküler biyoloji ve biyoteknolojideki hızlı ilerlemeler, bağışıklık sisteminin yeniden programlanmasını temel alan immünoterapötik yöntemleri ön plana çıkarmıştır. Bu bağlamda, özellikle hematolojik malignitelerde devrim niteliğinde başarılar elde eden Chimeric Antigen Receptor-T (CAR-T) hücre tedavileri, konvansiyonel tedavilere göre daha hedefe yönelik ve etkili bir yaklaşım sunmaktadır. Bununla birlikte, mevcut CAR-T uygulamalarında kullanılan otolog T hücreleri, üretim sürecinin zaman alıcı ve maliyetli olmasına yol açmakta; aynı zamanda tedaviye ulaşımı sınırlamaktadır. Allojenik CAR-T hücrelerin klinik kullanımını mümkün kılmak için geliştirilen alternatif stratejilerden biri, T hücre reseptörünün (TCR) işlevsiz hale getirilmesidir. Çünkü donöre ait T hücrelerinin alıcı dokulara karşı immün yanıt başlatması, Greft-versus-Host hastalığı (GvHD) gibi ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır. Bu çalışmada, T hücre yüzeyindeki endojen TCR'lerin CD3 kompleksi üzerinden baskılanmasını hedefleyen özgün bir inhibitör peptid tasarlanmıştır. Söz konusu inhibitör ile T hücresinin yüzeyinden endojen reseptörler etkisiz hale getirilmiş, yalnızca tümöre özgü CAR molekülünün aktif kalması sağlanmıştır. Bu yaklaşımla geliştirilen TCRnegCAR-T hücrelerinin, GvHD riski olmaksızın evrensel (allojenik) CAR-T hücre terapilerine temel oluşturabileceği ve tedavi erişimini genişletirken üretim sürecini hızlandırabileceği öngörülmektedir. Bu strateji, hem terapötik etkinliği hem de tedaviye ulaşılabilirliği artırarak kanser immünoterapisinde yeni bir paradigma sunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Conventional cancer treatment approaches such as chemotherapy and radiotherapy significantly impair patients' quality of life due to their toxic effects on healthy cells and offer limited therapeutic success. With the rapid advancements in molecular biology and biotechnology, immunotherapeutic strategies that involve reprogramming the immune system have come to the forefront. In this context, Chimeric Antigen Receptor-T (CAR-T) cell therapies, which have achieved groundbreaking success particularly in hematologic malignancies, offer a more targeted and effective alternative compared to traditional treatments. However, the use of autologous T cells in current CAR-T applications leads to time-consuming and costly manufacturing processes, which also limits patient accessibility. One of the alternative strategies developed to enable the clinical application of allogeneic CAR-T cells is the inactivation of the T cell receptor (TCR). This is because donor-derived T cells can initiate immune responses against recipient tissues, resulting in severe complications such as Graft-versus-Host Disease (GvHD). In this study, a novel inhibitory peptide was designed to suppress endogenous TCRs on the surface of T cells by targeting the CD3 complex. Through this inhibition, endogenous receptors were rendered non-functional, allowing only the tumor-specific CAR molecule to remain active on the cell surface. This approach is expected to form the basis for universal (allogeneic) CAR-T cell therapies by eliminating the risk of GvHD, while also accelerating the production process and improving treatment accessibility. Overall, this strategy holds the potential to introduce a new paradigm in cancer immunotherapy by enhancing both therapeutic efficacy and availability.