Mechanisms of longevity and cellular aging in microgravity: Investigating the effects of spaceflight on aging, oxidative stress and immune responses
Mikro-yerçekimi koşullarında uzun ömür ve hücresel yaşlanma mekanizmaları: Uzay uçuşunun yaşlanma, oksidatif stres ve bağışıklık yanıtları üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 1005513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Biyoloji, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Genetics, Biology, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi kapsamında yürütülen Mikro Yerçekimi İlişkili Genetik Araştırma Grubu Bilim Misyonu doğrultusunda elde edilen veriler kullanılarak, farklı yerçekimi koşullarının insan bağışıklık hücrelerinde uzun yaşamla ilişkili moleküler süreçler üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Görev kapsamında, astronot uzay uçuşu öncesinde ve sırasında 4., 7. ve 10. günlerde kendi kan örneklerini toplamış; eş zamanlı olarak benzer yaş ve cinsiyete sahip üç gönüllüden normal yerçekimi koşullarında (400 km) kontrol örnekleri, aynı göreve katılan iki yabancı astronottan ise karşılaştırmalı örnekler elde edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin gerçekleştirdiği yörünge altı uçuşa (100km) katılan astronottan alınan örnekler, kısa süreli uçuşun biyolojik etkilerini analiz etme fırsatı sunmuştur. Tüm örneklerden izole edilen bağışıklık hücrelerinden RNA dizileme (RNA-Seq) ile yaklaşık 50.000–65.000 genin ekspresyon düzeyleri belirlenmiş, yaşlanma biyolojisi, oksidatif stres, inflamasyon ve DNA onarımı ile ilişkili birçok gende anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. SIRT1, TP53, IL6, NLRP3, SOD2 ve AP2A1 gibi genlerdeki değişiklikler, mikro-yerçekiminin hücresel yaşlanmayı modüle etme potansiyelini ortaya koymuştur. Ek olarak, astronotlara ait 0., 4. ve 10. gün örneklerinden izole edilen DNA'larla yapılan qPCR analizleri sonucunda, kısa süreli uzay etkisine rağmen telomer uzunluğunda belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Bu bulgular, mikro-yerçekimi ortamlarının telomer stabilitesi üzerinde koruyucu bir etki yaratabileceğini ve yaşlanma karşıtı stratejilere bilimsel temel sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effects of different gravity conditions on molecular processes associated with longevity in human immune cells, using data obtained during the Microgravity Associated Genetics Research Group Science Mission conducted as part of Turkey's first manned space mission. Within the scope of the mission, the astronaut collected his/her own blood samples on days 4, 7 and 10 before and during the spaceflight; simultaneously, control samples were obtained from three volunteers of similar age and gender under normal gravity conditions (400 km) and comparative samples were obtained from two foreign astronauts participating in the same mission. In addition, samples from the astronaut who participated in the suborbital flight (100km) performed by Turkey provided an opportunity to analyze the biological effects of the short-term flight. Expression levels of approximately 50,000-65,000 genes were determined by RNA sequencing (RNA-Seq) from immune cells isolated from all samples, and significant differences were detected in many genes associated with aging biology, oxidative stress, inflammation and DNA repair. Changes in genes such as SIRT1, TP53, IL6, NLRP3, SOD2 and AP2A1 have revealed the potential of microgravity to modulate cellular aging. In addition, qPCR analysis of DNA isolated from day 0, 4 and 10 samples of astronauts showed a significant increase in telomere length despite the short-term space effect. These findings suggest that microgravity environments may exert a protective effect on telomere stability and provide a scientific basis for anti-aging strategies.