An iterative transformer framework for isolated turkish sign language recognition
İzole türk işaret dili tanıma için yinelemeli transformer çerçevesi
  1. Tez No: 1005536
  2. Yazar: ÖMER FARUK IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER YALIM KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İzole İşaret Dili Tanıma, işaretçiye ait el, yüz ve vücut hareketlerinin karmaşık uzamsal ve zamansal yapısının modellenmesini gerektiren zorlu bir bilgisayarlı görü problemidir. Son yıllarda bu problem üzerine yapılan çalışmalar arasında Transformer modellerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Transformer tabanlı modeller bu alanda başarılı sonuçlar elde etmiş olsa da, mimari yapılarından kaynaklanan bazı sınırlılıkları bulunmaktadır. Literatürde, Transformer mimarilerinde yer alan artık bağlantılar matematiksel olarak adi diferansiyel denklemlerin nümerik çözümlerinden olan Euler yöntemi ile eşleştirilmektedir. Birinci dereceden bir yöntem olan Euler metodu ile elde edilen yaklaşık çözüm yüksek oranda sayısal hata içermektedir. Benzer bir yakınsama sorunu, artık bağlantılar nedeniyle Transformer tabanlı mimarilerde, özellikle derin modellerde katman sayısının artmasıyla oluşan küresel hata birikimi şeklinde gözlemlenmektedir. ODE Transformer yaklaşımı, bu hata oranını düşürmek amacıyla, standart artık bağlantı yapısı yerine matematiksel olarak daha yüksek mertebeli bir sayısal çözüm sunan Runge-Kutta yöntemine dayanan yinelemeli bir çerçeve önerir. Doğal Dil İşleme alanındaki çeşitli görevlerde başarısı kanıtlanmış olan bu yaklaşımın, İşaret Dili Tanıma alanındaki etkinliği literatürde henüz araştırılmamıştır. Bu tez çalışmasında, İzole İşaret Dili Tanıma problemine sunulan Transformer tabanlı çözümler, ODE Transformer çerçevesi ile birleştirilmiş ve AUTSL veri seti üzerinde test edilmiştir. Elde edilen deneysel bulgular, önerilen çerçevenin İzole İşaret Dili Tanıma problemindeki etkinliğini ve başarısını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Isolated Sign Language Recognition is a challenging computer vision problem that requires modeling the complex spatial and temporal structure of the signer's hand, face, and body movements. In recent years, the use of Transformer models has become widespread in studies on this problem. Although Transformer-based models have achieved successful results in this field, they have some limitations arising from their architectural structures. In the literature, residual connections in Transformer architectures are mathematically associated with the Euler method, which is a numerical solution for ordinary differential equations. Since the Euler method is a first-order method, the obtained approximate solution contains a high rate of numerical error. A similar convergence problem is observed in Transformer-based architectures due to residual connections, appearing as global error accumulation with the increase of layers, especially in deep models. To reduce this error rate, the ODE Transformer approach proposes an iterative framework based on the Runge-Kutta method, which offers a mathematically higher-order numerical solution instead of the standard residual connection structure. The effectiveness of this approach, which has proven success in various tasks in the field of Natural Language Processing, has not yet been investigated in the field of Sign Language Recognition. In this thesis study, Transformer-based solutions for the Isolated Sign Language Recognition problem were combined with the ODE Transformer framework and tested on the AUTSL dataset. The obtained experimental findings demonstrate the effectiveness and success of the proposed framework in the Isolated Sign Language Recognition problem.