Farklı genotiplere ait mısır danelerinin fiziksel özellikleri ve mekanik dayanımlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of physical properties and mechanical strength of maize grains of different genotypes
  1. Tez No: 1005570
  2. Yazar: RECEP ÖZCAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ALTIKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, farklı mısır (Zea mays L.) çeşitlerine ait tohumların fiziksel ve mekanik özelliklerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Dokuz mısır çeşidine ait tohumlarda en, boy ve kalınlık ölçümleri ile aritmetik ve geometrik ortalama çap, küresellik, kırılma direnci ve normal gerilme değerleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, çoğu parametre bakımından çeşitler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğunu göstermiştir (p < 0,01). Boyut analizlerine göre Pioneer 2085 çeşidi daha iri ve dolgun bir tohum yapısı sergilerken, Pioneer P0937 daha küçük ve kompakt bir morfolojiye sahip olmuştur. Küresellik değerleri 0,52–0,61 aralığında değişmiş; en yüksek değer Pioneer 2085, en düşük değer ise Pioneer P0937 çeşidinde belirlenmiştir. Kırılma direnci açısından çeşitler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamakla birlikte, değerler 315,3–395,9 N aralığında değişmiştir. En yüksek kırılma direnci Dekalb 6919, en düşük değer ise Pioneer 1921 çeşidinde ölçülmüştür. Normal gerilme değerleri ise çeşitler arasında anlamlı farklılıklar göstermiş ve mekanik dayanımın yalnızca boyuta değil, yapısal özelliklere de bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, mısır tohumlarının değerlendirilmesinde geometrik ve mekanik özelliklerin biyolojik performansla birlikte ele alınması gerektiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, tohum işleme ve sınıflandırma sistemleri ile mekanik ekim makineleri ve yapay zekâ tabanlı karar destek uygulamaları için önemli bir referans sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the physical and mechanical properties of seeds from nine corn (Zea mays L.) varieties. Measurements of width, length, and thickness, along with arithmetic and geometric mean diameter, sphericity, fracture resistance, and normal stress values, were determined for each variety. The results showed statistically significant differences between varieties for most parameters (p < 0.01). According to dimensional analysis, the Pioneer 2085 variety exhibited a larger, more full-seeded morphology, whereas Pioneer P0937 had a smaller, more compact morphology. Sphericity values ranged from 0.52 to 0.61; the highest value was observed in the Pioneer 2085 variety, and the lowest in the Pioneer P0937 variety. Although there was no statistically significant difference among the varieties in breaking resistance, values ranged from 315.3 to 395.9 N. The highest breaking strength was measured in Dekalb 6919, while the lowest value was observed in the Pioneer 1921 variety. Normal stress values differed significantly among varieties, indicating that mechanical strength depends not only on size but also on structural characteristics. In conclusion, geometric and mechanical properties should be considered alongside biological performance when evaluating corn seeds. The findings provide an essential reference for seed processing and classification systems, mechanical planting machines, and artificial intelligence-based decision support applications.