Uçucu küllerin cam-seramik yapımında kullanımı
Utilization of fly ash in glass-ceramic production
- Tez No: 100558
- Danışmanlar: PROF.DR. SADRİYE KÜÇÜKBAYRAK OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
UÇUCU KÜLLERİN CAM-SERAMİK YAPIMINDA KULLANIMI ÖZET Uçucu kül termik santrallerde kömürün yakılması sonucu oluşan ince toz halindeki bir atıktır. Uçucu kül, büyük miktarlarda üretildiğinden ve toz halinde bulunduğundan, çevre kirliliği için potansiyel bir tehlike yaratmaktadır. Bu nedenle, bu problem ekonomik ve güvenilir yöntemlerle çözümlenmelidir. Bu çalışmada, uçucu külün cam-seramik üretiminde hammadde kaynağı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, sekiz değişik bölgeye ait linyit kömürünün yakıldığı termik santrallerden kaynaklanan uçucu kül numuneleri toplanmıştır. Öncelikle uçucu kül numunelerinin kimyasal ve mineralojik karakterizasyonları belirlenmiştir. Daha sonra, üretilen cam ve cam-seramik numunelere ise şu testler yapılmıştır: DTA, optik ve taramalı elektron mikroskobu (SEM), x-ışınları analizi ve sertlik testi. Kimyasal analiz sonuçlan uçucu küllerin SİO2, CaO. MgO, AI2O3, Fe2Û3, Na2Û ve K20 içerdiğini göstermektedir. X-ışınları difraksiyon yöntemiyle yapılan mineralojik analizde uçucu külün oc-kuvars, mullit, enstatit, hematit ve anortit fazlarından oluştuğu tespit edilmiştir. Uçucu külün 1400°C'de gerçekleştirilen ergitme, homojenleştirme ve saflaştırma işlemlerinden sonra elde edilen camlara diferansiyel termal analiz uygulanmıştır. Bu yöntemle tespit edilen çekirdeklenme ve kristal büyüme sıcaklıklarında şu ısıl işlemler uygulanmıştır: 680°C/5 saat, 924°C/20 dak. ; 680°C/10 saat, 924°C/20 dak ; 680°C/15 saat, 924°C/20 dak. Optik ve taramalı elektron mikroskobu ile gerçekleştirilen çalışmalar, üretilmiş olan cam- seramik numunelerde homojen bir kristal yapının olduğunu göstermiştir. Oluşan kristallerin boyutlarının, çekirdeklenme sıcaklığındaki bekleme süresinin artması ile büyüdüğü belirlenmiştir. X-lşınları difraksiyon yöntemi uygulanarak belirlenen kristal faz diopsit'tir. Cam- Seramik numunelerinin ölçülen mikrosertlik değerlerinin çekirdeklenme sıcaklığındaki bekleme süresi ile ters orantılı olarak değiştiği tespit edilmiştir. Sonuçta, termik santral uçucu küllerinin cam-seramik üretiminde hammadde kaynağı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
UTILISATION OF FLY ASH IN GLASS -CERAMIC PRODUCTION SUMMARY Fly ash is a waste product of coal burned in thermal power plants. Due to the tact that it is dry and is produced in large quantities (an annual production of 15 million tones in Turkey) it is one of the major source for environmental pollution. Therfore, the environmental pollution aspect of the fly ash should be tackled using both economical and reliable mean. In this study, the possibility of using fly ash in glass-ceramic production as a raw material source has been investigated. For this purpose, fly ash obtained from different thermal power plants has been characterized and its suitability to form glass and glass-ceramic articles can be developed from a particular fly ash composition, the next step has been to characterize these using analytical techniques and tests. These are: Chemical analysis, x-ray diffraction, DTA, optical and scanning electron microskopy (SEM) and the microhardness test. The chemical analysis showed that the glass forming fly ash consists of the following oxides: Si02, CaO, MgO, A120:" Fe203, Na20 and K20. The results of the x-ray diffraction analysis of fly ash exhibited the mineral phases: Mullite, quartz, enstatite, hematite and anortite. Following the melting and refining procedure of the fly ash powders at 1400°C DTA was applied to the produced glass samples to determine the nucleation and crystallisation temparatures. Nucleation and crystallisation temparatures were 671°C and 914°C, respectively. Heat treatment processes planned accoding to the DTA were applied to the glass samples placed in a muffle furnace. The glass-ceramic samples were obtained by heating the glass samples at a rate of 10°C/min to 680°C, then keeping the samples at this temperatures for 5, 10 and 15h and raising the temparature to 924°C and keeping the samples at this temparature for 20 minutes. At the end, the crystallised samples were quenched in air or in furnace. The XRD analysis revealed that the crystalline phase was diopside. Optical and scanning electron microscopy (SEM) investigations showed the presence of a homogenously dispersed crystal phases. The results of Vickers microhardness test showed that the microhardness increased with the increase in holding time at the nucleation temparature. In overall, results have indicated the possibility of producing glass-ceramic materials from fly ash as a raw material source. VIII