Yüksek fırın curuflarından renkli cam, cam seramik üretimi ve aşınma özelliklerinin araştırılması
Production of the colored glass and glass ceramics by using blast furnace slag and investigation of their wear properties
- Tez No: 127068
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LÜTFÜ ÖVEÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Teknolojinin gelişmesine paralel olarak artan, sanayi tesislerinin atıklarının değerlendirilmesi son zamanlarda üzerinde çok çalışılan konuların başında gelmektedir. Gerek çevre duyarlılığının artması, gerekse yeni ve ileri özellikte malzemelere duyulan ihtiyaç araştırmaların atık malzemeler üzerine yoğunlaşmasına neden olmuştur. Demir-çelik yüksek fırını ve kupol ocağı cürufları, termik santral uçucu külleri, hidrometalurjik tesislerin atıkları, cam fabrikalarının atıkları, filtre tozlan ve doğal volkanik kayaçların cam-seramik malzemelerin üretiminde kullanımına yönelik birçok araştırma yapılmaktadır. Cam-seramikler, kristallenmeye uygun camların çekirdeklenme ve kristal büyütme aşamalarından oluşan kontrollü kristalizasyonuyla üretilen malzemelerdir. Uygun bileşim ve ideal ısıl çevrim koşullarının seçilmesiyle, amorf olarak üretilmiş cam malzemenin mikroyapısında ince taneli ve düzenli dağılmış kristaller içeren porozitesiz malzemelerin üretimi mümkündür. Farklı mühendislik uygulamaları için geliştirilmiş birçok cam-seramik sistemi vardır. Bu doğal ve atık malzemelerin birbiriyle değişik oranlarda kombinasyonu ve çeşitli çekirdeklenme katalistlerinin eklenmesiyle hazırlanabilen cam-seramik malzemeler, yeni kristal fazların ve değişik özelliklerde malzemelerin elde edilmesine olanak sağladığı için bilimsel çalışmalar açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sayede, hem çevre dostu bir işlem gerçekleştirilmekte hem de katma değeri düşük olan malzemeler kullanılarak daha yüksek katma değere sahip malzemeler üretilmektedir. Bu çalışmada, Erdemir cürufları kullanılarak renkli cam ve cam-seramik malzeme üretim koşullan ve üretilen malzemelerin aşınma özellikleri araştırılmıştır. DTA analizleri sonucu 780°C çekirdeklenme sıcaklığı ve 905°C kristallerime sıcaklığı olarak belirlenmiştir. Bu sonuçların ışığında cam-seramik üretimi ve renklendirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF THE COLORED GLASS AND GLASS-CERAMICS BY USING BLAST FURNACE SLAG AND INVESTIGATION OF THEIR WEAR PROPERTIES SUMMARY With the advancements in technology, the reuse of industrial waste has become a leading research area. The increasing attention on environment together with the arising need for new and advanced materials has lead the research to focus on waste materials. There are numerous researches on production of glass-ceramics by using of blast furnace and coupola furnace slags, thermal plant fly ashes, waste of hydrometallurgical plants, residual of glass industry and volcanic basalts. Glass- ceramics are materials that can be produced by controlled crystallization, nucleation and growth of crystal of special glasses being proper for crystallization. It is possible to produce amorphous porefree glasses which containing fine grained and distributed crystals by choosing proper composition and heat treatment. There are several glass- ceramic systems developed for different engineering applications. The glass-ceramic materials which can be produced by the various combinations of these natural and waste materials within themselves and by adding different nucleating agents, is important for scientific research as it enables the production of new crystal phases and materials with different characteristics. In this respect, it is possible both to accomplish environmentally friendly production and produce high value-added materials from low value-added ones. In this study, production of colored glass and glass-ceramic by using Erdemir blast furnace slag, and their wear properties have been investigated. According to results of DTA analysis, nucleation temperature has been determined as 780°C while crystallization temperature as 905°C. In the light of these results, production of glass- ceramic and coloring studies have been carried out. xm tost***“”