From commitment to success: Organizational factors enabling digital transformation in organizations
Bağlılıktan başarıya: Organizasyonlarda dijital dönüşümü sağlayan organizasyonel faktörler
- Tez No: 1005591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÖZKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler için İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşüm, organizasyonların iş değeri yaratma biçiminde temel bir değişikliği temsil etmektedir. Birçok organizasyon bu değişim sırasında zorlanırken, organizasyonel faktörler, değişime direnç ve dönüşüm başarısı arasındaki doğrudan ilişkileri inceleyen sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada, organizasyonel bağlılık, liderlik tarzı, organizasyonel kültür ve iş stresinin dijital dönüşüm sonuçları üzerindeki etkisi ve değişime direncin bu organizasyonel faktörler ile dijital dönüşümün başarısı arasındaki ilişkiyi etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Veriler, Türkiye'deki 71 beyaz yaka profesyonelinden oluşan uygun bir örneklemden çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Çoklu regresyon analizi organizasyonel faktörlerin doğrudan etkilerini ölçerken, Hayes'in bootstrap güven aralıkları ve PROCESS makrosu aracılık ilişkilerini test etmiştir. Sonuçlar, organizasyonel faktörlerin dijital dönüşüm başarısındaki varyansın önemli bir bölümünü birlikte açıkladığını ortaya koymuştur. Özellikle organizasyonel bağlılık, istatistiksel olarak güçlü bir anlamlılık göstermiştir. Ayrıca iş stresinin dönüşüm sonuçları üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ancak, ölçüm sınırlamaları ve organizasyonel bağlılıkla paylaşılan varyans nedeniyle, liderlik tarzı ve organizasyonel kültürün önemli doğrudan etkileri gözlemlenmemiştir. Öte yandan, değişime direnç, organizasyonel faktörler ile dijital dönüşümün başarısı arasındaki ilişkileri etkilememiştir. Organizasyonel faktörler değişime direnç düzeylerini öngörememiş, değişime direnç de dönüşümün sonuçlarını öngörememiştir. Bulgular, organizasyonların dijital dönüşüm girişimlerini planlarken öncelikle direnç yönetimine odaklanmak yerine çalışan bağlılığını oluşturmaya, iş yeri stresini yönetmeye ve hazırlık düzeylerini değerlendirmeye öncelik vermesi gerektiğini göstermektedir. Sonuçlar, direnç merkezli teorik modelleri sorgularken Sosyal Değişim Teorisi'ni doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation represents a fundamental change in how organizations create business value. While many organizations struggle with this change, limited research examines the direct relationships between organizational factors, resistance to change, and transformation success. This study examines the impact of organizational commitment, leadership style, organizational culture, and work stress on the outcomes of digital transformation, and whether resistance to change affects the relationship between these organizational factors and the success of digital transformation. Data were collected via a questionnaire from a convenience sample of 71 white-collar professionals in Türkiye. Multiple regression analysis assessed direct effects, while Hayes' PROCESS macro with bootstrap confidence intervals tested mediation pathways. The results showed that organizational factors collectively explained a significant amount of variance in digital transformation success. Organizational commitment particularly showed strong statistical significance. Work stress was also found to have a significant negative effect on DT outcomes. However, leadership style and organizational culture showed no significant direct effects, likely due to measurement limitations and shared variance with organizational commitment. Contrary to expectations, resistance to change did not mediate the relationships between organizational factors and DT success. Neither organizational factors influenced resistance, nor did resistance influence outcomes. The findings suggest that organizations should prioritize building organizational commitment, managing work stress, and assessing organizational readiness thresholds rather than focusing primarily on resistance management when planning digital transformation initiatives. The results validate Social Exchange Theory while challenging resistance-centered theoretical models.