Spor yapan bireylerde bigoreksiya eğiliminin sosyal görünüş kaygısıüzerindeki etkisi; duygu düzenlemenin aracı rolü
The impact of bigorexia tendencies on social apperance anxiety in individuals engaged in sports; the mediating role of emotion regulation
  1. Tez No: 1005619
  2. Yazar: CANSU CENİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, bigoreksiya eğiliminin sosyal görünüş kaygısı üzerindeki etkisi ve duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesi olup, bunlar arasındaki ilişkilerin hangi yönde olduğunun tespit edilmesidir. Ayrıca bu üç değişkenin cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, çalışma durumu, sosyoekonomik düzey, spor dalı, haftalık antrenman sayısı ve ortalama spor süresi arasında anlamlı bir fark olup olmadığını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya fitness, vücut geliştirme boks ve kick boks yapan toplamda 397 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılan sosyodemografik bilgi formu katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, çalışma durumu, sosyoekonomik düzey, spor dalı, haftalık antrenman sayısı ve ortalama spor süresi sorularından oluşmaktadır. Araştırmada sosyal görünüş kaygısını ölçmek için Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, bigoreksiya eğilimini ölçmek için Kas Algısı Bozukluğu Ölçeği ve duygu düzenleme becerilerini ölçmek için Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler online toplanmış olup edinilen veriler SPSS 26.0 ve AMOS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular bigoreksiya eğiliminin duygu düzenleme becerileri üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu, sosyal görünüş kaygısını ise pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Buna karşın, duygu düzenlemenin sosyal görünüş kaygısı üzerindeki doğrudan etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca bigoreksiya eğilimi ile sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü desteklenmemiştir. Modelin açıklanan varyans değerleri, bigoreksiya eğiliminin sosyal görünüş kaygısını açıklamada yüksek bir güce sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlar, bigoreksiya eğiliminin sosyal görünüş kaygısı üzerinde doğrudan bir belirleyici olduğunu, bu ilişkinin duygu düzenleme süreçlerinden bağımsız işleyebileceğini göstermektedir. Araştırmada kuramsal ve kavramsal çerçevede tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalara ışık tutması amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the effect of bigorexia tendencies on social appearance anxiety and the mediating role of emotion regulation, and to determine the direction of the relationships between them. Furthermore, it aims to investigate whether there are significant differences between these three variables and gender, age, marital status, education level, employment status, socioeconomic level, sport, weekly training number, and average sports duration. To this end, a total of 397 participants engaged in fitness, bodybuilding, boxing, and kickboxing were included in the study. The sociodemographic information form used in the study consisted of questions about participants' gender, age, marital status, education level, employment status, socioeconomic level, sport, weekly training number, and average sports duration. The Social Appearance Anxiety Scale was used to measure social appearance anxiety, the Muscle Perception Disorder Scale was used to measure bigorexia tendencies, and the Emotion Regulation Skills Scale was used to measure emotion regulation skills. The scales were collected online, and the data were analyzed using SPSS 26.0 and AMOS 24.0 software. The analyses revealed that bigorexia tendency has a negative and significant effect on emotion regulation skills, while social appearance anxiety has a positive and significant effect. However, the direct effect of emotion regulation on social appearance anxiety was not statistically significant. Furthermore, the mediating role of emotion regulation in the relationship between bigorexia tendency and social appearance anxiety was not supported. The explained variance values of the model indicate that bigorexia tendency has a high power to explain social appearance anxiety. The results show that bigorexia tendency is a direct determinant of social appearance anxiety, and that this relationship may operate independently of emotion regulation processes. The research is discussed within a theoretical and conceptual framework, and suggestions are made to guide future research.