The Place of learning and acquisition theories in the development of computer-assisted language learning applications in ELT
Öğrenme ve edinim kuramlarının İngilizce öğretiminde kullanılan bilgisayar destekli dil eğitimi uygulamalarının geliştirilmesindeki yeri
  1. Tez No: 73511
  2. Yazar: MURAT DAĞISTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, öncelikle öğrenim ve edinme ile ilgili dilbilim kuramlarının BDDE (Bilgisayar Destekli Dil Eğitimi) uygulamalarının gelişmesindeki yerini vurgulamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Dilbilimin katkılarını tam anlamıyla göstermek için, üç farklı (Dilbilimi - BDDE - İngilizce Öğretimi) alan arasında bazı paralelliklere dikkat çekilmiştir. Bu sayede, aralarındaki ilişkilerin kuramsal bir yorumunu vermenin, insanları bu yeni ve hızlı gelişen alan, ve dolayısıyla BDDE uygulamalarının yapısı hakkında bilinçlendireceği amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın I. Bölümünde BDDE incelenip, BDDE uygulamalarının kullanımı ve seçilmesi sırasında, öncesinde ve sonrasında, uygulamada karşılaşılaşılan bazı sorunlara değinilmektedir. Dilbilimsel açıdan BDDE'nin kuramsal bir tanımının yapılmasının niçin bir gereklilik olduğu da burada açıklanmaktadır. Son olarak, tezle ilgili sınırlılıklar ve bazı konular özetle tartışılmaktadır. Tezin II. Bölümünde ise BDDE hakkında ana bir başlık altında alan taraması sunulmakta, BDDE tarihine ve yöntemsel kuramlarına kısaca değinilmektedir. Sonuçta öğrenim ve edinim kuramları hakkında dönemsel gelişme ve bireysel değişkenler açısından bir alan taraması yapılmaktadır. III. Bölüm, öğrenim ve edinim kuramlarının, İngilizce Eğitiminde kullanılan BDDE uygulamalarının gelişimine olan katkılarına yönelik kuramsal bir analizi içermektedir. Bu kuramların katkıları, BDDE ait öğelerinIll ve Dilbilimin önem kazandığı farklı uygulamaların detaylı bir tanımlaması yoluyla vurgulanmıştır. Dolayısıyla gelişim açısından önemli olan, ideal bir BDDE uygulamasındaki bazı öğeler (öğrenci kontrolü, bireyselleştirme, etkileşim, yaratıcılık, motivasyon ve dönüt) öncelikle sunulmaktadır. Daha sonra da BDDE'nin diğer ders işleme yöntemleriyle olan detaylı bir karşılaştırılması yukarıda değinilen öğeler ışığında açıklanmıştır. Bununla birlikte farklı türdeki BDDE uygulamaları tanımlanmış, öğrenim ve kazanım süreçlerindeki rolleri verilmiştir. BDDE uygulamalarında kullanılan bazı temel tasarım prensipleri doğrultusunda, BDDE ve İngilizce Öğretim yöntemleri arasında çok detaylı bir karşılaştırmalı analiz yapılmaktadır. Bu bölümün son kısmında, Dübilimsel kuramların BDDE uygulamalarının gelişimine ne boyutta katkılarda bulunduğu, farklı İngilizce Öğretim yöntemleri ve BDDE uygulama türleri arasındaki önemli paralellikler yoluyla vurgulanmaktadır. Son olarak, IV. Bölümde tüm çalışmanın kuramsal bir özeti verilmekte ve tezin tümünde savunulan konular ve açıklanan problemler hakkında son açıklamalar yapılmaktadır. Problemlerin ve hipotezlerin yorumu ise tezin farklı bölümlerinden alınan örneklemelerle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study was primarily to emphasize clearly the place of linguistic theories on Learning & Acquisition in the development of CALL (Computer-Assisted Language Learning) applications used in language teaching. In order to reveal contributions of linguistics properly, some parallelisms among three different fields (Linguistics - CALL - ELT) were drawn. In this way, it was aimed to present a theoretical interpretation of those relations in the hope that people could raise an awareness about mis new and fast developing field, and therefore, the nature of CALL applications. Chapter I of this thesis presents the background to the study; states some practical problems about CALL applications encountered before, while and after using and selecting them. It also expresses why it has become a necessity to make a theoretical description from linguistic point of view, and proposes several hypotheses about the issue. Finally, it briefly discusses some issues and limitations underlying the study. Chapter II presents a literature review for CALL under a main title and deals with brief history of CALL and its methodological considerations. Finally, a literature review about Learning & Acquisition theories is made in terms of their historical development and individual variables. Chapter III is completely devoted to the theoretical analysis of the contributions of learning and acquisition theories in the development of CALL applications in ELT. These contributions are emphasized through detaileddescription of the components of CALL and its various applications in which signs of linguistics appear. Therefore, firstly, pedagogjcally important components (including learner control, individualisation, interaction, creativity, motivation and feedback) of an ideal CALL application in learning are presented. Secondly, a detailed comparison of CALL to other modes of instruction is provided depending on the components explained previously. Besides, different types of CALL applications are introduced and their roles in learning and acquisition processes are given. Based on some design principles which have been put into practice in CALL applications, a very extensive comparative analysis of CALL and ELT methodologies is made. Finally, important parallelisms between different ELT methodologies and the models of CALL applications are drawn to clarify to what extent linguistic theories have contributed to the development of CALL applications. Finally, Chapter IV gives a brief summary of the whole study and makes some final clarifications in relation to the problems and hypotheses constituting the entire thesis. The interpretation of problems and hypotheses is given through exemplifications cited from different sections of the study.