Okul yöneticilerinin teknoloji liderliği öz yeterliliklerinin incelenmesi
An examination of school administrators' technology leadership self-efficacy
  1. Tez No: 1005685
  2. Yazar: SELDA KARATAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin teknoloji liderliği öz yeterlik düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapan kolay ulaşılabilir örnekleme ile seçilen 279 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veriler, teknoloji liderliği öz yeterlik ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde grup karşılaştırmalarında parametrik testlerden (bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi) yararlanılmıştır. Bulgular, okul yöneticilerinin teknoloji liderliği öz yeterlik düzeylerinin genel olarak yüksek olduğunu göstermektedir. Demografik değişkenlere göre yapılan analizlerde cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, yöneticilik kıdemi, unvan ve okul türüne göre anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Öğrenim durumu değişkeninde ise profesyonel uygulamada mükemmellik ve dijital vatandaşlık alt boyutlarında lisansüstü eğitim lehine sınırlı farklılaşma eğilimi gözlenmiştir. Sonuçlar, teknoloji liderliği öz yeterliğinin demografik özelliklerden çok mesleki gelişim olanakları ve kurumsal destekle ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda uygulama temelli hizmet içi eğitimlerin güçlendirilmesi ve lisansüstü eğitimin teşvik edilmesi önerilmektedir. Araştırmanın eğitimde dijital dönüşüm ve teknoloji liderliği alanına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the technology leadership self-efficacy levels of school administrators and to examine whether these levels differ according to various demographic variables. The study was conducted using a descriptive survey model within the framework of quantitative research methods. The sample consists of 279 school administrators working in public educational institutions affiliated with the Ministry of National Education who chosen through convenience sampling. Data were collected through technology leadership self-efficacy scale. In data analysis, parametric tests (independent samples t-test and one-way ANOVA) were applied for group comparisons. Findings indicated that school administrators' technology leadership self-efficacy levels were generally high. According to demographic variables, no significant differences were found in terms of gender, age, professional seniority, administrative seniority, title, and school type. However, a limited differentiation in favor of postgraduate education was observed in the sub-dimensions of professional excellence in practice and digital citizenship. The results suggest that technology leadership self-efficacy may be related more to professional development opportunities and institutional support than to demographic characteristics. Accordingly, strengthening practice-based in-service training and encouraging postgraduate education are recommended. The study is expected to contribute to the field of digital transformation in education and technology leadership.