Curcuma longa L. (zerdeçal) bitki ekstraktının capsıcum annuum L. (biber) bitkisinin biyokimyasal özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of the curcuma longa L. (turmeric) plant extract on the biochemical properties of capsicum annum L. (pepper) plant
  1. Tez No: 1005724
  2. Yazar: ÖZLEM SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Biyoloji, Botany, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda bitki bazlı ekstraktların tarımsal üretimde kullanımı, bitki gelişimini destekleme ve biyokimyasal süreçleri düzenleme potansiyelleri nedeniyle sürdürülebilir ve çevre dostu bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Curcuma longa L. (zerdeçal) ekstraktının farklı konsantrasyon ve uygulama sürelerinde Capsicum annuum L. (biber) fidelerinin bazı biyokimyasal parametreleri üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kontrollü koşullar altında yürütülmüş olup biber fidelerine 2,5 g/L ve 10 g/L konsantrasyonlarında zerdeçal ekstraktı uygulanmıştır. Uygulamaların ardından 24, 48 ve 72 saatlik sürelerde bitki yapraklarından alınan örneklerde toplam protein miktarı ve peroksidaz (POX) aktivitesi belirlenmiştir. Elde edilen veriler, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, zerdeçal ekstraktı uygulamalarının toplam protein miktarı ve POX aktivitesi üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu belirlenmiştir (p<0,05). En yüksek toplam protein miktarı, 24 saatlik 10 g/L zerdeçal ekstraktı uygulamasında elde edilirken; POX aktivitesinin en yüksek değere 72 saatlik 10 g/L uygulamasında ulaştığı tespit edilmiştir. Düşük konsantrasyonlu uygulamalarda ise her iki parametrede zamana bağlı daha dengeli değişimlerin meydana geldiği belirlenmiştir. Zerdeçal ekstraktının biber fidelerinde toplam protein miktarı ve POX aktivitesi üzerinde doz ve uygulama süresine bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı etkiler oluşturduğu ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, zerdeçal ekstraktının bitkisel üretimde doğal kökenli bir biyostimülant olarak değerlendirilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.Bu çalışma, sürdürülebilir tarım uygulamalarında bitki bazlı ekstraktların kullanımına yönelik bilimsel bilgi birikimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of plant-based extracts in agricultural production has emerged as a sustainable and environmentally friendly approach due to their potential to support plant growth and regulate biochemical processes. This study aims to determine the effects of Curcuma longa L. (turmeric) extract at different concentrations and application times on some biochemical parameters of Capsicum annuum L. (pepper) seedlings. The research was conducted under controlled conditions, and turmeric extract was applied to pepper seedlings at concentrations of 2.5 g/L and 10 g/L. Total protein content and peroxidase (POX) activity were determined in samples taken from plant leaves at 24, 48, and 72 hours after application. The obtained data were statistically evaluated using one-way analysis of variance and Tukey HSD multiple comparison test. According to the results of the statistical analysis, it was determined that turmeric extract applications had significant effects on total protein content and POX activity (p<0.05). The highest total protein content was obtained with a 24-hour application of 10 g/L turmeric extract, while POX activity reached its highest value with a 72-hour application of 10 g/L. In lower concentration applications, more stable timedependent changes were observed in both parameters. It was shown that turmeric extract had statistically significant effects on total protein content and POX activity in pepper L. seedlings, depending on the dose and application time. These findings indicate that turmeric extract has the potential to be evaluated as a naturally derived biostimulant in plant production. This study contributes to the scientific knowledge base regarding the use of plant-based extracts in sustainable agricultural practices.