Kahramanmaraş bölgesindeki bitki paraziti nematodların morfolojik,biyokimyasal, moleküler metotlar ile teşhisi ve uygun mücadele olanaklarının araştırılması
Identification of plant parasitic nematodes found in Kahramanmaras region by morphological, biochemical, molecular methods, and determining their populations densities and proper management tactics
- Tez No: 482252
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bitki paraziti nematodları arasında, Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.) en geniş konukçu dizisine sahip olup sebzelerde de büyük kayıplara neden olmaktadırlar. Bu çalışmada, Kahramanmaraş ili ve ilçeleri sebze alanlarında görülen Kök-ur nematodu türlerinin morfolojik, poliakrilamid jel elektroforez ve moleküler yöntemler kullanılarak teşhisleri yapılmıştır. Kahramanmaraş ili sebze alanlarının %28.78'inde M. incognita ve %1.52'sinde de M. javanica türleri olmak üzere toplamda %30.3'ünün Kök-ur nematodu ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir. Bu türlerin ırkları Kuzey Karolina Konukçu Test bitkileri kullanılarak M. incognita ırk 1 ve ırk 2, M. javanica ırk 2 olarak bulunmuştur. Ayrıca çalışmada, adaçayı (Salvia officinalis) (uçucu) yağı, ardıç (Juniperus communis) (uçucu yağı), ısırgan (Urtica urens) tohumu (sabit) yağı, kantaron (Hypericum perforatum) (sabit) yağı, lavanta (Lavandula augustifolia) yağı, karanfil (Eugenia caryophyllata) yağı, zerdeçal (Curcuma longa L.) yağı, anason (Fructus anisi vulgaris) aroması, tarçın (Cinnamomum verum) aroması ve mersin (Myrtus communis) aroması olmak üzere toplam 10 adet bitki ekstraktının Meloidogyne incognita ırk 1'e olan etkisi de araştırılmıştır. Bunlar arasında, ısırgan tohumu sabit yağı ekstraktının 250 µl/saksı seviyesinde Meloidogyne incognita ırk 1'in sayılarını düşürmede en etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, domates ve biber bitkilerinde 0, 500, 1000 L2/saksı Meloidogyne incognita ırk 1 nematod seviyelerinde ölçülen Fotosistem II Kuantum etkinliği ile Fotosistem II Kuantum verim oranının, 1000 L2/saksı seviyesinde en düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among all plant parasitic nematodes, root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) sustain the widest host range, consequently, causing greater economical losses on vegetables. In this study, root-knot nematodes collected from Kahramanmaraş and its districts were identified by morphological, polyacrylamide gel electrophoresis and molecular methods. Results indicated that 30.3% of vegetable growing areas of Kahramanmaraş contain root knot nematodes, of which, 28.78% were Meloidogyne incognita and 1.52% were Meloidogyne javanica. According to the North Carolina Differential Host test, the races of these species were identified as Meloidogyne incognita race 1, race 2 and Meloidogyne javanica race 2. Nematicidal activity of ten plant essential and fixed oils (Sage essential oil, Juniper berry essential oil, stinging nettle fixed oil, centaury fixed oil, lavender fixed oil, turmeric fixed oil, anise aroma fixed oil, cinnamon aroma fixed oil, myrtle aroma fixed oil) against M. incognita race 1 were determined on tomatoes. Overall, 250 µl/pot dose of stinging nettle fixed oil causes the greatest reduction of Meloidogyne incognita numbers. Additionally, Quantum efficiency and the quantum yield of photosystem II were measured at three different inoculum levels of 0 J2/pot, 500 J2/pot and 1000 J2/pot of Meloidogyne incognita race 1 on tomato and pepper. Results revealed that both quantum efficiency and the quantum yield of photosystem II were found to be lower at 1000 J2/pot nematode inoculation level in both host plants.